KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 188)

Rajoni

Dialogu Prishtinë-Beograd, zbatimi i Asociacionit diskutohet në Bruksel

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, do të drejtojë delegacionin e Serbisë në Bruksel, në kuadër të vazhdimit të dialogut në nivel ekspertësh me Kosovën. Sipas mediave të Beogradit, dialogu Kosovë-Serbi në nivel ekspertësh do të zhvillohet sot e nesër. Po sipas këtyre burimeve, bisedimet …

Më shumë

DASH: Kosova i ka përmbushur kriteret për transparencë fiskale

Ministria e Financave vlerëson lart raportin e Departamentit të Shtetit të SHBA-së të vitit 2016 lidhur me transparencën fiskale në Kosovë. Ky raport përshkruan kërkesat minimale për sigurimin e transparencës fiskale të shteteve, që lidhen në veçanti me përgatitjen dhe publikimin e dokumenteve kyçe të buxhetit në mënyrë të plotë …

Më shumë

Kosovë, tensione mes përfaqësuesve politikë në prag të debatit për demarkacionin

Pak ditë para mbajtjes së debatit për demarkacionin, në një tryezë të rrumbullakët, përfaqësuesit politikë në vend, të atyre për dhe kundër procesit, kanë rritur tensionet. Me një gjuhë më të ashpër të dy taborët kanë akuzuar njëri-tjetrin për bllokim të proceseve të rëndësishme të vendit, që, sipas tyre, kanë …

Më shumë

Thaçi, padi Serbisë për genocid të kryer në kohën e Milosheviçit

a, hashim thaci, padi serbise, gjykata e larte, genocid, milloshevic

Në një intervistë për të përditshmen serbe Danas, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi bëri të ditur se Kosova do ta padisë Serbinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për genocid të kryer gjatë kohës së Sllobodan Milosheviçit. Ai deklaroi së regjimi i Millosheviçit ka kryer gjenocid si në Bosnjë ashtu edhe …

Më shumë

Kosova gati për Rio 2016

Tetë sportistë nga Kosova, në disiplina të ndryshme, po bëjnë përgatitjet e fundit për të prezantuar vendin në Lojërat Olimpike në Rio, për herë të parë në historinë e vendit. Të premten, flamuri olimpik përmes një ceremonie zyrtare do të bartet nga presidenti i vendit, Hashim Thaçi, tek ekipi i …

Më shumë

Maqedoni: Parlamenti miraton ligjet e marrëveshjes politike

Deputetët në Maqedoni kanë miratuar mbrëmë vonë ndryshimet dhe plotësimet e ligjeve për të cilat është arritur marrëveshja nga ana e përfaqësuesve të katër partive kryesore politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos. Deputetët e Maqedonisë votuan me procedurë të shpejtuar ligjin për Mandatin e Qeverisë së Maqedonisë, ligjin për media, …

Më shumë

Gjykata Speciale me marrëveshje të përkohshme me Hollandën

Reforma në Drejtësi, zbulohen emrat e anëtarëve jogjyqtare dhe joprokurorë të cilët do të jenë pjesë e KLP dhe KLGJ

Gjykata Speciale për Kosovën mund të nisë punën me një marrëveshje të përkohshme për selinë, deri në miratimin e Marrëveshjes me Kosovën nga Parlamenti i Hollandës, ka konfirmuar ambasadorja holandeze në Prishtinë, Gerrie Willems. Marrëveshja për Gjykatën Speciale me vendin mikpritës, Holandën, nuk është miratuar ende nga Parlamenti hollandez, për …

Më shumë