KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 18)

Rajoni

Kosovë, Arsimi në grevë

Punonjësit e shkollave fillore, ato të mesme dhe universitetet publike të Kosovës, janë hedhur në një grevë të përgjithshme, për t’i bërë trysni qeverisë që të ndryshojë ligjin e pagave, duke rritur normën e pagesës për të gjithë punonjësit e sistemit arsimor publik. Krerët e sindikatave të arsimit thanë se …

Më shumë

SHBA, refuzon vizën e hyrjes për Kryeministrin e Kosovës

SHBA, refuzon vizën e hyrjes për Kryeministrin e Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, refuzojnë vizën e hyrjes për Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj dhe shkak është mos heqja e tarifës shtesë për mallrat serbe pas disa kërkesave të amerikanëve. Sipas televizionit Alxhazira dega e Ballkanit, kjo është konfirmuar nga nje zyrtar i departamentit amerikan të shtetit dhe është …

Më shumë

Mustafa në Hagë: Do i përgjigjem çdo pyetjeve të prokurorit

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rrustem Mustafa, i përgjigjur pozitivisht ftesës së Prokurorisë Speciale në Hagë për tu marrë në pyetje. Rrustem Mustafa u paraqit të hënën për intervistim në Prokurorinë Speciale në Hagë, në lidhje me pretendimet për përfshirjen e ish-pjesëtarëve të UÇK-së në krime të luftës dhe …

Më shumë

Maqedoni, kreu i opozitës Miskovski kërkon zgjedhje të parakohshme

Maqedoni, kreu i opozitës Miskovski kërkon zgjedhje të parakohshme

Kreu i partisë më të madhe opozitare në Maqedoni VMRO DPMNE, Hristijan Mickovski ka kërkuar zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare, me arsyetimin se miratimi i ndryshimeve kushtetuese është i dëmshëm për vendin, identitetin, gjuhën dhe kulturën maqedonase. “Zoran Zaev e riemërtoi atdheun para kohe duke u bazuar në një marrëveshje e …

Më shumë

Kammenos, dorëhiqet si ministër i mbrojtjes, Tsipras kërkon votbesimin e qeverisë

Kammenos, dorëhiqet si ministër i mbrojtjes, Tsipras kërkon votbesimin e qeverisë

Ministri grek i Mbrojtjes Panos Kammenos, njoftoi sot dorëheqjen nga posti i ministrit në shenjë proteste ndaj marrëveshjes midis Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit. Kammenos drejton partinë më të vogël të koalicionit qeveritar drejtuar nga kryeministri Aleksis Tsipras. Ai drejton partinë e ekstremit të djathtë “Grekët e Pavarur”, e cila …

Më shumë