KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 170)

Rajoni

Shtyhet vendimi për gjykimin e gjeneralit serbo-boshnjak Ratko Mlladiç

Gjyqi për krime lufte dhe gjenocid ndaj ish-shefit ushtarak serbo-boshnjak, gjeneralit Ratko Mladiç, u mbyll mbrëmë, ndërkohë që 3 gjykatës të Kombeve të Bashkuara kanë shtyrë qëllimisht periudhën e diskutimeve për vendimmarrjen, një proces që pritet të marrë afro një vit kohë. Prokurorët dhe pala mbrojtëse e Mladiçit dhanë edhe …

Më shumë

Parlamenti grek sfidoi huadhënësit ndërkombëtarë, voton shpërblimet

Parlamenti grek votoi një ndihmë për pensionet e ulëta, një prej dy fazave të ndihmave të njoftuara nga kryeministri grek, Alexis Tsipras, që kanë shkaktuar tensione mes Athinës dhe kreditorëve. Kjo ndihmë u miratua nga 196 deputetë të partive të ndryshme nga 257 të pranishëm. Para votimit, kryeministri grek Aleksis …

Më shumë

Ajka e albanologëve për Kadarenë

ismail kadare, albanologet, neologjizma, pasurim gjuhe

Kadare i veneruar si gjeniu i letrave ka mbledhur sërish në Tiranë ajkën e albanologëve. Shumë studjues dhe përkthyes të veprës kadareane i janë përgjigjur ftesës së Universitetit të Tiranës ku vetë Kadare ka kryer studimet e para letrare. Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “STUDIA KADAREIANA, ALBANICA ET HUMANITATIS”, bashkoi në Tiranë …

Më shumë

Kosova tanimë me kod telefonik

telefonik, kod, kosova, telefonata, shqiperi, komunikim

Kosova nga sot u bë me kod telefonik ndërkombëtar, 383, i cili i është ndarë zyrtarisht nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit. Ministrja për Dialog në qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, vlerësoi se ky lajm përbën një arritje historike për fushën e telekomit dhe fuqizon subjektivitetin ndërkombëtar të shtetit të Kosovës. …

Më shumë

Super hënë mbi Akropol

Një hënë e plotë shumë e ndritshme u ngrit mbi monumentin më të famshëm të Greqisë, tempullin Parthenon në Akropol, duke bërë që rrezet e saj magjike të ndriçonin kolonat antike në të tretin fenomen të superhënës në 2016-ën. Një hënë e plotë, ose superhënë, është deri në 14 përqind …

Më shumë

Maqedoni: Parregullsi në zgjedhje

Maqedonia drejt zgjedhjeve lokale

Rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të së dielës duket se ua kanë shtuar shqetësimet partive më të mëdha në Maqedoni, ndërsa vështirë të parashikohen variantet e partneritetit në një koalicion të ardhshëm qeveritar. Partia VMRO-DPMNE, e cila ka 10 vjet në pushtet, fitoi me rezultat të ngushtë zgjedhjet e parakohshme, me …

Më shumë

BE kërkon formimin e një qeverie të re në Maqedoni

maqedoni, qeveri e re, bruksel, be, vendim, bota

Pas përfundimit të zgjedhjeve në Maqedoni, Brukseli kërkon formimin sa më parë të qeverisë së re, ndërsa ata që humbën të jenë një opozitë aktive. “Presim formimin e shpejtë të parlamentit të ri dhe zbatimin e reformave për zgjidhjen e qeverisjes sistematike të drejtësisë, ndërsa gjithashtu edhe prioritete urgjente reformuese. …

Më shumë