KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 160)

Rajoni

Maqedoni, dështojnë bisedimet mes VMRO dhe BDI për krijimin e qeverisë

Maqedoni, dështojnë bisedimet mes VMRO dhe BDI për krijimin e qeverisë

Partita maqedonase VMRO-DPMNE dhe ajo shqiptare BDI, nuk arritën marrëveshje për krijimin e një koalicioni qeverisës deri në mesnatën e së dielës më 29 janar, kur mbaroi afati kushtetues. Dështimi i bisedimeve erdhi pasi pala maqedonase nuk arriti t’i plotësojë kërkesat e platformës shqiptare, midis tyre edhe pranimi i gjuhës …

Më shumë

Tahiri në Prishtinë i kërkon Interpolit të rishikojë urdhër arrestet e Serbisë

Saimir tahiri ne kosove

Ministri i Brendsëm Sajmir Tahiri nga Prishtina ku ndodhet për një vizitë zyrtare i ka kërkuar Interpolit të rishikojë të gjitha urdhër arrestet e Serbisë, përfshi këtu dhe rastin e arrestimit të Ramush Haradinajt. Në një konferencë të përbashkët me homologun kosovar Tahiri e ka quajtur të tepërt dhe të …

Më shumë

Theresa May viziton sot Turqinë

Britani e Madhe: May e gatshme për një "hard" Brexit

Kryeministrja Britanike, Theresa May viziton sot Turqinë për të diskutuar lidhur me marrëveshjet tregtare, duke qenë se vendi i saj po shkon drejt daljes nga Bashkimi Evropian. “Kryeministrja britanike, May do të takohet me presidentin Turk, Erdogan gjatë udhëtimit të saj njëditor në Ankara”. Ajo do të takohet për një …

Më shumë

Doda: Parlamenti shqiptar të nxjerrë të vërtetën se kush është masakra e kryer mbi shqiptarët e Çamërisë!

Doda e PDIU: Presidenti dhe Drejtori i Policisë të zgjidhen me konsensus!

PDIU, parti e cila i është bashkuar koalicionit të majtë qeveritar, ka kërkuar të enjten ngritjen e një komisioni hetimor për genocidin e ushtruar mbi popullsinë çame nga fashistët grekë në mesin e shekullit të kaluar. Kërkesa është shqyrtuar të enjten në konferencën e kryetareve ku duket se nuk ka …

Më shumë

Mogerini: Prishtina e Beogradi të punojnë për çështjet e pazgjidhura, pa shtuar tensionet në rajon

Mogerini: Prishtina e Beogradi të punojnë për çështjet e pazgjidhura, pa shtuar tensionet në rajon

“Prishtina e Beogradi të mos flasin shumë për njëri-tjetrin, por të punojnë për zgjidhjen e çështjeve që shtrohen mbi tryezë”, komentoi Përfaqësuesja e Lartë, Federika Mogerini, kur u pyet mbi përfundimet e raundit të jashtëzakonshëm të dialogut të nivelit të lartë të ndërmjetësuar nga Brukseli, në daljen e saj të …

Më shumë

Apeli për Maqedoninë: Të formohet qeveria me qëllim kthimin e vendit në rrugën e integrimeve europiane

Hahn deklaratë publike: Shpreh shpreh keqardhje të thellë për vendimin e opozitës, por procesi demokratike duhet të vazhdojë

Komisioneri Johanes Hahn dhe tre mediatorët e Parlamentit Europian për Maqedoninë, i djathti sllovak Eduard Kukan, liberali slloven Ivo Vajgl dhe socialdemokrati gjerman Knut Fleckenstein, përmes një deklarate të përbashkët për shtyp, bënë të ditur se zgjedhjet e 11 Dhjetorit në Maqedoni “përbëjnë një hap të rëndësishëm për tejkalimin e …

Më shumë

Koçijançiç; Jo deklarata publike pas takimit Kosovë-Serbi

BE keqardhje për moslejimin e vizitës së Vuçiçit në Banjë

Zëdhënësja e shefes për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini ka reaguar kundër deklarimeve publike që janë dhënë pas takimit të mbrëmshëm. Sipas një deklarate me shkrim, Maja Kocijançic ka thënë se gjatë takimit të presidentëve dhe kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, është rene dakord që të mos bëhen …

Më shumë