KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 16)

Rajoni

Sejko: Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike

Sejko: Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike

Guvernatori i BSH Gent Sejko vlerëson se Shqipëria po përjeton një rimëkëmbje të qëndrueshme ciklike, me rritje të përshpejtuar gjatë tre viteve të fundit, duke e afruar ekonominë vendase drejt ekuilibrit. Ai e bëri këtë deklaratë në Forumin për vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, të organizuar nga “Euromoney” që …

Më shumë

Haradinaj për taksën me Serbinë: Heqja, paralelisht me marrëveshjen për njohje nga Serbia

Kryeministri dhe Qeveria e Kosovës, ritheksojnë zotimin se taksa doganore për produktet e Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës do të vazhdojë deri në arritjen e qëllimit. Qëllimi final i taksës, sipas kryeministrit Ramush Haradinaj ishte dhe mbetet që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Ai ka pranuar se krahas Bashkimit Evropian, edhe …

Më shumë

Kocias i alarmuar për rritjen e ndikimit turk në rajon

Kocias i alarmuar për rritjen e ndikimit turk në rajon

Diskutimet maratonë në parlamentin grek për votëbesimin e kërkuar nga kryeministri grek Tsipras pas daljes nga koalicioni të partisë grekët të pavarur, kanë risjellë mes argumentave edhe çështjet për Shqipërinë. Ish ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias duke folur për marrëveshjen e Prespës me Maqedoninë, dha alarmin për rritjen e …

Më shumë

Greqi, mocion mosbesimi ndaj Tsipras

Parlamenti grek është shndërruar në një arenë debatesh politike, në seancën dyditore për votëbesimin e qeverisë që ka kërkuar kryeministri Tsipras, pas dorëheqjes së ministrit të Mbrojtjes, Panos Kammenos, nga koalicioni qeveritar, dhe largimit të partisë së tij “Grekët e pavarur”, që kundërshton marrëveshjen e Prespës. Tsipras, që bëri një …

Më shumë

Kosovë, Arsimi në grevë

Punonjësit e shkollave fillore, ato të mesme dhe universitetet publike të Kosovës, janë hedhur në një grevë të përgjithshme, për t’i bërë trysni qeverisë që të ndryshojë ligjin e pagave, duke rritur normën e pagesës për të gjithë punonjësit e sistemit arsimor publik. Krerët e sindikatave të arsimit thanë se …

Më shumë