KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 14)

Rajoni

NATO miraton protokollin e pranimit për Maqedoninë e Veriut

NATO miraton protokollin e pranimit për Maqedoninë e Veriut

NATO ka miratuar protokollin e pranimit për Maqedoninë e Veriut, pak javë pas zgjidhjes së mosmarrëveshjes dhjetëvjeçare të ish republikës jugosllave dhe Greqisë, që pengoi anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancë. Rrjeti Bloomberg që e bën këtë të ditur, i referohet qarkullimit të protokollit të pranimit për Republikën e Maqedonisë Veriut …

Më shumë

Haradinaj, kushtet e tij për heqjen e taksës ndaj mallrave që vijnë nga Serbia

Haradinaj, kushtet e tij për heqjen e taksës ndaj mallrave që vijnë nga Serbia

Në një letër dërguar ambasadorëve të pesë vendeve perëndimore, dhe konkretisht SHBA-ve, Britanisë, Gjermanisë, Francës, Italisë si dhe ambasadores së BE-së në Prishtinë, Kryeministri kosovar Ramush Haradinaj përveçse sqaron arsyet që çuan në marrjen e vendimit për vendosjen e taksave ndaj mallrave që vijnë nga Serbia dhe Bosnja e Herzegovina, …

Më shumë

Ruçi pret Nikoliç : “Partive politike shqiptare t’u krijohet më shumë hapësirë përfaqësimi në Parlamentin e Malit të Zi”

Ruçi pret Nikoliç : "Partive politike shqiptare t’u krijohet më shumë hapësirë përfaqësimi në Parlamentin e Malit të Zi”

Shqipëria dhe Mali i Zi, po intensifikojnë dukshëm marrëdhëniet mes tyre. Pak ditë më parë ato arritën nivelin më të lartë me vizitën e presidentit Ilir Meta në Mal të Zi dhe takimet e tij intensive. Në këtë frymë sot në Tiranë kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, priti …

Më shumë

Tahiri për RTSH: Thaçi dhe Rama të tërhiqen

Tahiri për RTSH: Thaçi dhe Rama të tërhiqen

Ish zëvendëskryeministrja dhe kryenegociatorja e Kosovës në Bruksel në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, e konsideron të papranueshëm diskutimin e shkëmbimit të territoreve dhe ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për Radio Televizionin Shqiptar ajo thekson se ata kufij janë të lagur me gjakun e shqiptarëve …

Më shumë

Thaçi: Kosova me vendime të rëndësishme në ditët në vijim!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka paralajmëruar se në ditët dhe javët e ardhshme institucionet do të ndërmarrin vendime të rëndësishme në interes shtetëror. Ai ka thënë se dialogu dhe marrëveshja eventuale paqësore vetëm sa e përshpejtojnë realizimin e synimeve për anëtarësim në BE, NATO dhe OKB. “Në ditët dhe …

Më shumë

Kosovë/ Pas arsimtarëve, punonjësit e administratës dhe stomatologët, në grevë

Kosova përfshihet nga grevat. Përveç arsimtarëve që kanë 11 ditë që kërkojnë rritje të pagave sot hyjnë në grevë edhe punonjësit e administratës lokale. Në shenjë pakënaqësie ndaj projektligjit për paga, shërbyesit civil të Komunës së Prishtinës do të hyjnë në greve, e që pritet të zgjasë deri në realizim …

Më shumë