KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 12)

Rajoni

Meta uron Thaçin : “Bashkëpunimi ynë vëllazëror të bëhet shembull që udhëheq modelin e marrëdhënieve në rajon”

Meta uron Thaçin : "Bashkëpunimi ynë vëllazëror të bëhet shembull që udhëheq modelin e marrëdhënieve në rajon"

11 vjetori i shpalljes së pavarësisë së Kosovës ka qenë një rast që presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta të urojë homologun e tij të Kosovës, Hashim Thaçi. “Kam besim se kjo ditë e shënuar do të frymëzojë më shumë përpjekje, më shumë unitet dhe më shumë devotshmëri për të konsoliduar …

Më shumë

Meta, Thaçi, Haradinaj, në Mynih në Konferencën e Sigurisë

Meta, Thaçi, Haradinaj, në Mynih në Konferencën e Sigurisë

Presidenti i Republikës, të Shqipërisë, Ilir Meta, me ftesë të Kryetarit të Konferencës së Sigurisë së Mynihut, Ambasadorit Wolfgang Ischinger, do të marrë pjesë në Konferencën që organizohet, më 15-17 shkurt 2019. Në këtë edicion të 55-të të Konferencës, pritet që të diskutohen dhe debatohen qëndrime lidhur me zhvillimet aktuale …

Më shumë

Letra e Gramoz Ruçit për Pavarësinë e Kosovës

Letra e Gramoz Ruçit për Pavarësinë e Kosovës

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi uron Kryeparlamentarin Kadri Veseli, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë së Kosovës. “Me rastin e kësaj ngjarjeje të shënuar për Kosovën dhe të gjithë shqiptarët, Ju dërgoj përshëndetjet dhe urimet e mia më të përzemërta për përparimin e Kosovës, konsolidimin e demokracisë, avancimin e proceseve …

Më shumë

Thirrja e përfaqësusve të BE-së për taksën: Shkelje e qartë e marrëveshjes së tregtisë së lirë

Thirrja e përfaqësusve të BE-së për taksën: Shkelje e qartë e marrëveshjes së tregtisë së lirë

Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian, si dhe shefat e misioneve të vendeve europiane në Kosovë, përmes një deklarate për shtyp kanë shprehur këtë të premte sërish shqetësimin e tyre për taksën në nivelin 100%, të vendosur ndaj mallrave qe vijnë nga Serbia dhe Bosnje-Hercegovina. Sipas tyre, kjot taksë është …

Më shumë

Kadri Veseli tek Universiteti Hasan Prishtina, për heqjen e taksës “serbe”

Kadri Veseli tek Universiteti Hasan Prishtina, për heqjen e taksës "serbe"

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli ka kërkuar sërish që taksa ndaj mallrave serbe të pezullohet për 120 ditë. Nga Universiteti Hasan Prishtina, ku këtë të premte u shënua 49 vjetori i themelimit të tij, Veseli gjithashtu kritikoi partnerin e tij të koalicionit, kryeministrin Ramush Haradinaj, duke theksuar se …

Më shumë

Kosovë, dorëzohet platforma për dialog me Serbinë

Fatmir Limaj nga Nisma Socialdemokrate dhe Shpend Ahmeti nga Partia Socialdemokrate, dy bashkëkryesuesit e delegacionit shtetëror për bisedimet me Serbinë, i kanë dorëzuar kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli, platformën për dialog. Kryeparlamentari ka deklaruar se platforma është garancia që fjalën përfundimtare ta kenë qytetarët. “Kjo është baza që nënkupton sovranitet dhe …

Më shumë