KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni (Faqe 10)

Rajoni

Qytetarët e Ballkanit Perëndimor: Shoqëria civile është faktori kryesor korrektues, që qeveritë të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre

Qytetarët e Ballkanit Perëndimor: Shoqëria civile është faktori kryesor korrektues, që qeveritë të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre

Në Tiranë po zhvillohet Forumi i 7-të i Ballkanit Perëndimor për shoqërinë civile. Majlinda Bregu, Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC), duke ju drejtuar pjesëmarrësve në forum tha se “Niveli i besimit qytetar në qeveritë dhe politikat në përgjithësi në Ballkanin Perëndimor (BB) është alarmant”. “60% e …

Më shumë

Haradinaj në Gllogjan, përkujton të rënët në vitin 1999-të

Ramush Haradinaj, kryeministri i Kosovës dhe bashkëshortja Anita, ishin në varrezat e dëshmorëve në Gllogjan ku përkujtuan të rënët gjatë luftës por edhe njërin prej vëllezërve të tij Shkëlzenin, pikërisht në këtë 16 prill, 20 vite më parë. Kryeministri tregoi me emocion se si dhanë jetën luftëtarë të UÇK-së në …

Më shumë

Kosovë, KQZ në pritje për aplikim të subjekteve politike për zgjedhjet në veri

Ditë më parë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, shpalli 19 majin datë të mbajtjes së zgjedhjeve të jashtëzakonshme në Mitrovicë të Veriut, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok. Shpallja e zgjedhjeve të jashtëzakonshme erdhi pas dorëheqjes që dhanë, në fund të nëntorit të 2018-’ës, kryetarët e katër komunave në veri, si …

Më shumë

Sarrazin: Negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të hapen!

Sarrazin: Negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të hapen!

cDeputeti i të majtëve në parlamentin gjerman Thilo Sarrazin, njëkohësisht zëdhënës për politikën e lindjes, e apelon këtë në kontekstin e takimit të paralajmëruar për liderët e ballkanit perëndimor me Merkel e Makron në 29 prill. Çelja e negociatave është një ndër dy çështjet që sheh në kuadër të kësaj …

Më shumë