KRYEFAQJA » LAJME » Rajoni

Rajoni

Protestojnë këtë të dielë në Bruksel kundër paktit të OKB-së për migracionin

Protestojnë këtë të dielë në Bruksel kundër paktit të OKB-së për migracionin

Mijëra persona protestuan këtë të dielë në Bruksel kundër paktit të OKB-së për migracionin që u nënshkrua javën e shkuar në Marakesh të Marokut. Protesta u thirr nga partitë flamande të krahut të djathtë të cilat argumentojnë se pakti në fjalë mund të cojë në rritjen e imigracionit. Policia përdori …

Më shumë

Komisioni Evropian i ofron Prishtinës dhe Beogradit pёr tejkalimin e krizёs

Komisioni Evropian i ofron Prishtinës dhe Beogradit pёr tejkalimin e krizёs

Komisioni Evropian ёshtё shprehur i gatshëm qё t’i ofrojë Prishtinës dhe Beogradit ndihmë nё tejkalimin e krizёs sё shkaktuar pas vendosjes nga qeveria kosovare të taksës 100 përqind ndaj importeve serbe. Në datën 12 dhjetor, shefja e politikës së jashtme të BE-së Federika Mogerini, komisioneri për zgjerim Johanes Hahn dhe …

Më shumë

BE i kërkon Haradinajt të pezullojë tarifën ndaj Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës

BE i kërkon Haradinajt të pezullojë tarifën ndaj Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës

Bashkimi Europian i ka dërguar një letër kryeministrit të Kosoves Ramush Haradinajt duke i kërkuar që të anullojë tarifën ndaj Serbisë, në këmbim ndër të tjera të zëvendësimit të emërtimit UNMIK me “Kosovo” në CEFTA. Letra është firmosur nga përfaqësuesja e lartë e BE-së Mogherini, komisionerja për tregti Malmstrom dhe …

Më shumë

BBC: Ushtria dhe taksa ndaj importeve serbe e nxjerrin vendin jashtë pistës së rrugëtimit të tij Euroatlantik

Rrjeti mediatik BBC ka komentuar këtë të premte votimin nga parlamenti i Kosovës, por edhe vendosjen e taksave ndaj importeve serbe dhe boshnjake. Sipas këtij rrjeti, nëse Kosova është akoma e angazhuar ën rrugëtimin e saj euroatlatik, javët e fundit duket se ka dalë në mënyrë dramatike jashtë piste. Në …

Më shumë

Meta uron Kosovën për krijimin e ushtrisë: E aftë për paqen, stabilitetin dhe fqinjësinë e mirë!

Meta uron Kosovën për krijimin e ushtrisë: E aftë për paqen, stabilitetin dhe fqinjësinë e mirë!

Presidenti shqiptar Ilir Meta është ndër të parët që ka uruar formimin e Ushtrisë së Kosovës. “Vendimi historik i krijimit të Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës dëshmon qartë që Kosova është e aftë të marrë përgjegjësi të reja në ndërtimin e institucioneve demokratike dhe për të kontribuar vendosmërisht …

Më shumë

Bushati pret Gottemoeller: Rrezja e stabilitetit të NATO-s të jetë e pacënueshme !

Bushati pret Gottemoeller: Rrezja e stabilitetit të NATO-s të jetë e pacënueshme !

Ndërsa Kuvendi i Kosovës votonte krijimin e ushtrisë së Kosovës, në Tiranë kish mbërritur zv.Sekretarja e NATO-s, Rose Gottemoeller e cila kish zhvilluar një takim me ministri e Europës dhe punët e Jashtme Ditmi Bushati. Roli i KFOR-it në Kosovë ka qenë ndër temat e takimit. “Mirëpresim bashkëpunimin me Sekretarin …

Më shumë