KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 90)

LAJME

Tanja Fajon: Jam kundër ndryshimit të territorëve, sjell destabilizim

Europarlamentarja, Tanja Fajon, paralajmëron se ndryshimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë mund të destabilizojë Ballkanin. Në një intervistë për të përditshmen serbe, Danas, raporterja për liberalizimin e vizave me Kosovën e Parlamentit Europian flet me tone të ashpra edhe kundër Federika Mogherinit. Fajon thotë se çdo ndryshim territoresh është gjithnje …

Më shumë

Valbona, dashuri që nuk zbehet

Kush e ka vizituar një herë Valbonën i rikthehet asaj, për t’a shijuar në stinë të ndryshme. Peizazhet e ngjyrat e vjeshtës në Valbonë, nuk ka penelatë t’i realizojë. “Jam nga Masacusetsi i SHBA. Ky vend ka një reliev të veçantë, i mahnitshëm. Është një eksperiencë speciale”- tha njëri nga …

Më shumë

Trump i quan emigrantët alienë, ashpërsohet gjuha e fushatës, ushtarët mbërrijnë në kufi

Të paktën 1 mijë ushtarët e parë janë dislokuar në bazën ushtarake të Mekallenit në Teksas si pararoje e 7 mijë ushtarëve që do të mbështesin forcat e gardës kombëtare për të mbrojtur kufirin amerikan me Meksikën, nga fluksi i refugjatëve të nisur në këmbë nga vendet e Amerikës qëndrore. Me …

Më shumë

Meta : Të zbardhen autorët dhe motivet e sulmeve ndaj gazetarëve

Meta : Të zbardhen autorësisë dhe motivet e sulmeve ndaj gazetarëve

Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje institucioneve ligjzbatuese për të vepruar me shpejtësi për hetimin e zbardhjen e autorësisë dhe motiveve të sulmeve ndaj gazetarëve, fatkeqësisht të shpeshtuara, pasi sipas tij çdo vonesë në këtë drejtim do të ndikojë negativisht në klimën e lirisë së shprehjes në vendin tonë. …

Më shumë

RTSH dhe RTK, bashkëpunim për emisione të përbashkëta

Dy televizionet më të vjetra në Shqipëri dhe Kosovë, RTSh dhe RTK kanë vendosur të rrisin më tej bashkëpunimin. Bashkëprodhimet në fushat programore do të vijnë së shpejti në ekranet respektive. Drejtuesit e televizioneve publike të RTK-së dhe RTSH-së nënshkruan në Prishtinë një marëveshje bashkëpunimi e cila i hap rrugë …

Më shumë