KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 8)

LAJME

Maqedonia e Veriut; Kryeministri Zaev takon Kancelaren Gjermane Merkel për datën e negociatave

Maqedonia e Veriut; Kryeministri Zaev takon Kancelaren Gjermane Merkel, datën e anëtarësmit në BE

Muaji Qershor nuk do të sjellë datë të përcaktuar për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE. Një vendim pozitiv nuk do të merret as në muajin Korrik. Kjo mësohet nga komunikimi i Kryeministrit Zoran Zaev, pas takimit me kancelaren gjermane Angela Merkel, nga e cila …

Më shumë

PS çel fushatën në Vlorë, Gjiknuri: Tentativat për të penguar zgjedhjet janë të kota!

Partia Socialiste ka çelur në Vlorë fushatën për zgjedhjet e 30 qershorit. Kryebashkiaku aktual Dritan Leli, kandidon sërish për PS në këtë fushatë. Në prezantimin e tij ka qenë përgjegjësi politik për qarkun Damian Gjiknuri. Sipas tij, ka përfunduar koha e fjalëve dhe është radha e veprave. “Dekreti i Presidentit, …

Më shumë

Parlamenti voton me 100 vota pro rezolutën kundër çdekretimit të zgjedhjeve nga Presidenti

Me 100 vota pro, 7 kundër dhe 2 abstenime, parlamenti, pak minuta më parë, ka votuar rezolutën e Partisë Socialiste, ku argumentohej se përse dekreti i Presidentit Ilir Meta, për të çdekretuar zgjedhjet e 30 qershorit, ishte i paligjshëm dhe antikushtetues. Para votimit u zhvillua një mocion me debat i …

Më shumë