KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 7)

LAJME

“Anija e fundit” e Vangjo Vasilit, piktori çel në Pogradec, ekspozitën me 36 piktura

Vangjo Vasili çel në vendlindjen e tij, Pogradec, ekspozitën, “Anija e fundit”. Me 36 piktura nga vise shqiptare, ku liqeni mbetet i parapëlqyeri, është objekti që ai e heton në te gjitha kalimet ngjyrore të mundshme, e ndjek me një vëmendje pasionale, e përshkruan vizualisht me finesën e një poeti. …

Më shumë

Zaev: Nuk ka zgjedhje të parakohshme

Kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, ka hedhur poshtë mundësinë e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme. Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve se si do të përgjigjet opozitës për zgjedhje të parakohshme, ai theksoi se tani është koha për rezultate ekonomike, ndërsa nëse shkohet në zgjedhje të shpejta, zgjedhje …

Më shumë

Komisionin e Ekonomisë cakton afat tjetër për projektligjin e korporatës së investimeve

Grupi demokrat në Komisionin e Ekonomisë është kundër projektligjit për krijimin e korporatës së investimeve shqiptare. Sipas argumentimeve të bëra nga nën-kryetari i komisionit, Arben Elezi ky projektligj i jep të drejtën Qeverisë që me krijimin e korporatës së investimeve të përdorë taksat e qytetarëve pa u kontrolluar. Sipas Elezit …

Më shumë

Macron nis sot vizitën 2-ditore në Beograd

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, viziton sot Serbinë. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe ai francez Macron, do të nënshkruajnë rreth 20 marrëveshje bashkëpunimi në fushën e ekonomisë. Pesë marrëveshje, mes dy vendeve, do të nënshkruhet në fushën e armatimit, njoftoi Ministria e Brendshme e Serbisë. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç …

Më shumë