KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 61)

LAJME

Jahjaga kërkon nga Engel, seancë dëgjimore për krimet serbe në Kosovë

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka kërkuar nga kongresmeni amerikan, Eliot Engel, seancë dëgjimore me përmasa ndërkombëtare për krimet e kryera nga Serbia. Engel është kryesues i Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan dhe një nga mbështetesit më të mëdhenj të shqiptarëve në SHBA. …

Më shumë

Zaev për Kosovën: Marrëveshja e Prespës duhet të inkurajojë të gjitha vendet e Ballkanit!

Liderët e Kosovës, Serbisë dhe Bosnjës duhet të inkurajohen nga Marrëveshja e Prespës për të zgjidhur problemet që kanë mes tyre. Këshilla vjen nga Zoran Zaev, kryeministri i Maqedonise së Veriut i cili shton se çështjet e hapura në Ballkan duhet të marrin fund.“Nëse liderët ndalojnë me bërjen e kalkulimeve …

Më shumë

“Republika e Maqedonisë së Veriut”, më 4 shkurt nis zbatimi i emrit të ri të shtetit

Pas ratifikimit të protokollit për anëtarësim në NATO nga Parlamenti grek, Maqedonia do të fillojë zyrtarisht zbatimin e emrit, “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Zbatimi do të nisë nga tabelat kufitare, ato të institucioneve dhe organeve të pushtetit qendror dhe lokal. Këto masa rregullojnë zbatimin e emrit të ri Kushtetues, …

Më shumë