KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 59)

LAJME

“Artes” nga Elsa Demo – Ç’vlerë ka një festival filmi ?

Një festival në kulturën globale filmike synon të krijojë kontakt të drejtpërdrejtë me publikun dhe të shfaqë aftësitë e një kritike profesionale. Aty dëgjon zëra të ndryshëm nga bota e të paimagjinueshëm për hapësirën tone mendore e kulturore, por dëgjon edhe gjëra pa vlerë. Pas edicionit të 16-të të Festivalit …

Më shumë

Rusia kërcënon me braktisjen e Davosit, për shkak të saksionëve

Autoritetet ruse do të braktisin Forumin Ekonomik Botëror në Davos nëse sanksionet e vendosura ndaj sipërmarrësve rusë nuk do të hiqen, theksoi kryeministri rus, Dmitri Medvedev në konferencës së Palermos, kushtuar zhvillimeve në Libi. Organizatorët e Forumit Ekonomik Botëror në Davos, që zhvillohet çdo vit në janar, duket se kanë …

Më shumë

Dorëhiqet Avigdor Libermen, reagon ndaj armëpushimit në Hamas

Jep dorëheqjen ministri i mbrojtjes së Izraelit, Avigdor Liberman. Njeriu që njihet si prej eksponentëve më radikalë kundër Palestinezëve në qeverinë e Benjamin Netanjahut, ka reaguar kështu në shenjë proteste, kundër marrëveshjes së armëpushimit të arritur një ditë më parë mes Hamasit, dhe ushtrisë izraelite. Largimi i Liberman që është …

Më shumë

Maqedoni, vihen në pranga dy ish bashkëpunëtorë të Gruevskit

Hungaria: Gruevskit i rrezikohej jeta nëse burgosej

Policia maqedonase ka vënë në pranga dy prej të bashkëakuzuarve me ish kryeministrin Nikolla Gruevski në një numër procesesh gjyqesore. Ish ministri i transporteve Mile Janakieski dhe ish sekretari i përgjithshëm i qeverisë Kiril Bozhinovksi, janë prangosur me kërkesë të prokurorisë speciale dhe vendim të gjykatës penale. Mbrëmjen e së …

Më shumë