KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 58)

LAJME

Sulm me bombë në Filipine

Sulm me bombë në Filipine

Të paktën 27 persona kanë humbur jetën dhe dhjetra të tjerë janë plagosur pas një sulmi me bombë të ndërmarrë ndaj një katedraleje katolike në ishullin Jolo në jug të Filipineve. Shpërthimi i parë ndodhi brenda katedrales Zonja Jonë e Malit Karmel, gjatë meshës së të dielës që po zhvillohej …

Më shumë

Ndihmuan hebrenjtë, Shqipëria dhe shqiptarët shpallen “Shtëpi të Jetës”

Ndihmuan hebrenjte, Shqipëria dhe shqiptarët shpallen Shqipërisë “Shtëpi të Jetës”

Në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës për viktimat e Holokaustit, nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, u zhvillua sot paradite në Tiranë, ceremonia e shpalljes së Shqipërisë “Shtëpi të Jetës” nga Fondacioni Ndërkombëtar “Raoul Wallenberg” që u kurorëzua me përurimin e pllakatit. Duke iu drejtuar pjesëmarrësve të …

Më shumë

E Diel 27 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

Gadishulli i ballkanit  është  në aktivitetin e rrymave ajrore të ftohta kontinentale të cilat kanë sjellë rënie të temperaturave në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. E Diel 27 Janar 2019 Dita e Diel dt 27 Janar 2019  moti do të jetë me kthjellime dhe mjegull në Verilindje dhe  Juglindje. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  maksimale deri  në …

Më shumë

Pezullimi i punimeve për HEC-in në Holtë, Klosi dhe Balluku dëgjesë publike me banorët

Ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku, siguroi banorët e Holtës dhe të Gramshit  se punimet për ndërtimin e HEC-it në kanion janë pezulluar, sikurse ka ndodhur me të gjitha lejet për hidrocentralet në vend. Gjatë një dëgjese publike me banorët e Holtës që kanë kundërshtuar ndërtimin e  HEC-it mbi …

Më shumë