KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 50)

LAJME

Ministrja Denaj, draft ligjor në mbledhjen e parë me Këshillin e Investimeve

Ministrja Denaj, draft ligjor në mbledhjen e parë me Këshillin e Investimeve

Ministrja e Financave ka hedhur për konsultim publik, një draft ligjor që parashikon krijimin e koorporatës së investimeve shqiptare, e cila do të hartojë dhe zbatojë projekte investimi në pronat shtetërore. Drafti u prezantua edhe në mbledhjen e parë që Ministrja Anila Denaj, bëri me Këshillin e Investimeve. Sipas projektligjit, …

Më shumë

Përfundon rikonstruksioni i Urës 200 vjeçare të Kordhocës

Përfundon rikonstruksioni i Urës 200 vjeçare të Kordhocës

Ura e Kordhocës, mrekullia 200 vjeçare, sipas historianëve është ndërtuar rreth vitit 1820 dhe në atë kohë ishte nyja kryesore lidhëse për tre qytete, Gjirokastrën, Libohovën dhe Janinën, ndërsa aktualisht njihet si e vetmja nyje lidhëse në luginën e Drinos. Konstruksioni i gërshetuar me stilin e arkitekturës orientale osmane, tre …

Më shumë

Gentiana Sula: Jo vetëm Sheshi ish bashkëpunëtor, por edhe 30 të tjerë

Gentiana Sula: Jo vetëm Sheshi ish bashkëpunëtor, por edhe 30 të tjerë

Gentiana Sula, Kryetarja e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit ka reaguar pas kallëzimit në Prokurori nga prokurori Bujar Sheshi, pas dokumentave të publikuara nga autoriteti se ai ka qenë pjesë e Sigurimit të Shtetit në kohën e diktaturës komuniste në Shqipëri. Zonja Sula iu përgjigj interesit …

Më shumë

“Anëtari i KLP-së sigurims”, Sheshi: Aspak e vërtetë, po goditem qëllimisht!

Anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Bujar Sheshi, ka kallëzuar në prokurorinë e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit, për falsifikim të dokumenteve dhe shpërdorim detyre, pasi në letrën e dërguar prokurorisë në datë 22 janar të këtij viti theksohej se prokurori ka qenë ish-bashkëpunëtor i …

Më shumë

Komisioni parlamentar i ekonomisë rrëzon kandidaturën presidenticale të Shaqirit si kreu i KLSH

Komisioni parlamentar i ekonomisë rrëzon kandidaturën presidenticale të Shaqirit si kreu i KLSH

Socialistët kanë rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për kandidaturën e Bahri Shaqirit në krye të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Me argumentin se ai nuk ka eksperiencë në fushën e financave, komisioni parlamentar i ekonomisë i kryesuar nga ish ministri i financave Arben Ahmetaj, vendosi te mos miratojë kandidaturën …

Më shumë

Prokurori De Raho: “Ka mundësi shumë të lartë që pastrimi i parave të ndodhë në vendin e origjinës”

Prokurori De Raho: "Ka mundësi shumë të lartë që pastrimi i parave të ndodhë në vendin e origjinës"

Prokurori i Antimafias italiane Federico Cafiero De Raho, deklaron se organizata kriminale shqiptare janë specializuar në trafikun e drogës, ndërsa ka mundësi shumë të lartë që pastrimi i parave të ndodhë në vendin e origjinës. Deklaratën e tij zoti De Raho e bëri në prani të ministres shqiptare të drejtësisë …

Më shumë

Balluku takime intensive në Berlin

Balluku takime intensive në Berlin

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku vizitoi Berlinin me ftesë të Bundestagut në kuadër të zhvillimit të mëtejshëm të bashkëpunimit me qeverinë federale gjermane, në fushën e infrastrukturës dhe energjisë. Znj. Balluku gjatë kësaj vizite takoi deputetin e CDU, z. Olav Gutting, i cili është dhe anëtar i bordit …

Më shumë