KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 49)

LAJME

Pushojnë reshjet e borës në Korçë, rruga për në Dardhë e Voskopojë kalohet me zinxhirë

Normalizohet situata në qarkun juglindor, pas rreshjeve të para të borës. Rreshjet kanë pushuar së rëni që mbrëmjen e djeshme, dhe kjo bëri të mundur që të gjitha akset problematike të normalizoheshin. I vetmi problem, është ai i pikës së kalimit kufitar të kapshticës, ku për shkak të reshjeve të …

Më shumë

Radio Tirana, 80 vjet histori. RTSH  organizon Simpoziumin Shkencor “Përshtatja e transmetuesit publik në erën e internetit”.

Në kuadër të 80-të vjetorit të krijimit të Radio Tiranës, RTSH  organizon Simpoziumin Shkencor “Përshtatja e transmetuesit publik në erën e internetit”. Në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës dhe Radio Televizionit Shqiptar, më datë 20 nëntor 2018, në pritje të përvjetorit të 80-të të …

Më shumë

Ekspozita “Rituali Fotografik i Marubit” në Trienalen e Milanos

Shqipëria u prezantua në Trienalen e Milanos me Ekspoziten “Rituali Fotografik”, me foto negative të Muzeut Kombëtar të Fotografisë Marubi kuruar nga Zef Paci. Ministrja e kultures, Mirela Kumbaro, shoqëruar nga arkitekti, Stefano Boeri, ne celje të kësaj ekspozite vlerësoi se shenjtëria e artit të fotografisë së asaj kohe, flet …

Më shumë

Kina propozon bashkëpunimin e Azi-Paqësorit

Kina propozon bashkëpunimin e Azi-Paqësorit

Më 18 nëntor, konferenca e 26-të dyditore jozyrtare e liderëve e Bashkëpunimit Ekonomik të Azi-Paqësorit (APEC), u mbyll në Guinenë e Re Papua. Gjatë kësaj konference, kryetari i shtetit i Kinës Xi Jinping shpjegoi përmbajtjet e asaj që u quajt “5 opinionet”, “hapjen, zhvillimin, gjithëpërfshirjen, krijimtarinë dhe rregullat”, të cilat …

Më shumë