KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 48)

LAJME

“Anëtari i KLP-së sigurims”, Sheshi: Aspak e vërtetë, po goditem qëllimisht!

Anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Bujar Sheshi, ka kallëzuar në prokurorinë e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e Ish-Sigurimit të Shtetit, për falsifikim të dokumenteve dhe shpërdorim detyre, pasi në letrën e dërguar prokurorisë në datë 22 janar të këtij viti theksohej se prokurori ka qenë ish-bashkëpunëtor i …

Më shumë

Komisioni parlamentar i ekonomisë rrëzon kandidaturën presidenticale të Shaqirit si kreu i KLSH

Komisioni parlamentar i ekonomisë rrëzon kandidaturën presidenticale të Shaqirit si kreu i KLSH

Socialistët kanë rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për kandidaturën e Bahri Shaqirit në krye të Kontrollit të Lartë të Shtetit. Me argumentin se ai nuk ka eksperiencë në fushën e financave, komisioni parlamentar i ekonomisë i kryesuar nga ish ministri i financave Arben Ahmetaj, vendosi te mos miratojë kandidaturën …

Më shumë

Prokurori De Raho: “Ka mundësi shumë të lartë që pastrimi i parave të ndodhë në vendin e origjinës”

Prokurori De Raho: "Ka mundësi shumë të lartë që pastrimi i parave të ndodhë në vendin e origjinës"

Prokurori i Antimafias italiane Federico Cafiero De Raho, deklaron se organizata kriminale shqiptare janë specializuar në trafikun e drogës, ndërsa ka mundësi shumë të lartë që pastrimi i parave të ndodhë në vendin e origjinës. Deklaratën e tij zoti De Raho e bëri në prani të ministres shqiptare të drejtësisë …

Më shumë

Balluku takime intensive në Berlin

Balluku takime intensive në Berlin

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku vizitoi Berlinin me ftesë të Bundestagut në kuadër të zhvillimit të mëtejshëm të bashkëpunimit me qeverinë federale gjermane, në fushën e infrastrukturës dhe energjisë. Znj. Balluku gjatë kësaj vizite takoi deputetin e CDU, z. Olav Gutting, i cili është dhe anëtar i bordit …

Më shumë

FMN: Shqipëria të reduktojë borxhin deri 60 për qind të PBB-së në vitin 2021

FMN: Shqipëria të arrijë 60 për qind të PBB-së deri në vitin 2021

Bordi Ekzekutivi i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka publikuar deklaratën pas miratimit të konsultimeve të stafit teknik që vlerësoi zhvillimet ekonomike në Shqipëri gjatë shtatorit 2018. Në këtë dokument bëhet me dije se rritja ekonomike e Shqipërisë është rritur në vitet e fundit, ndërsa vendi ka përfituar nga zbatimi i reformave …

Më shumë

Durrës, 15 punonjëse të një fasonerie përfundojnë në spital

15 punonjëse të një rrobaqepësie në qytetin e Durrësit, dyshohet se janë helmuar, ndërkohë që menjëherë pas shqetësimeve ato janë paraqitur në Urgjencën e spitalit. Shqetësimet e para të punonjëseve, kanë qenë marrje mendsh dhe të vjella, ndërkohë që mjeket tashmë dyshojnë se kemi të bëjmë me raste të helmimit. …

Më shumë

Haradinaj: Edhe nëse do të ketë zgjedhje të parakohshme, taksa qëndron deri në qershor!

Edhe nëse do të duhet të prishet koalicioni qeverisës, Haradinaj është i palëkundur dhe nuk do ta heqë taksën ndaj mallrave serbe. I pyetur nga gazetarët në konferencën për media, pas mbledhjes së qeverise, Kryeministri i Kosovës u përgjigj se taksa do të qëndrojë të paktën deri në qershor, sipas …

Më shumë