KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 41)

LAJME

Dashamir Xhika lë qelinë, ish-Kreu i ARRSH-së do të hetohet në “arrest shtëpie”

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-kreun e Autoritetit të Rrugëve, Dashamir Xhika nga ‘arrest me burg’ në ‘arrest shtëpie’. Pak ditë më parë për Xhikën u pushua akuza e korrupsionit në lidhje me dosjen e autostradës Tiranë-Elbasan. Ndaj tij tashmë rëndon vetëm akuza e shpërdorimit të …

Më shumë

Borchard: Shoqëria shqiptare ka nevojë për zgjidhje konkrete në fushën e respektimit të të drejtave të njeriut

Borchard: Shoqëria shqiptare ka nevojë për zgjidhje konkrete në fushën e respektimit të të drejtave të njeriut

Drejtuesit e tri institucioneve të të drejtave të njeriut – Avokati i Popullit, Komisioneri për të Drejtën e Informimit dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale dhe Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi – nënshkruan sot një marrëveshje bashkëpunimi, për të forcuar bashkëpunimin e institucioneve kombëtare në fushën e të drejtave të …

Më shumë

Konferenca e 5-të Ndërkombëtare për Arsimin, në Universitetin e Durrësit

Konferenca e 5-të Ndërkombëtare për Arsimin, në Universitetin e Durrësit

“Mësimdhënia, edukimi dhe të nxënët” ka mbledhur për herë të pestë në një konferencë ndërkombëtare shkencore në Universitetin e Durrësit pedagogë jo vetëm nga universitetet e Shqipërisë e Kosovës, por dhe nga Italia, Rusia, Sllovakia e Hungaria. Në shtatë sesione është zhvilluar një debat i gjerë dhe gjithëpërfshirës në lidhje …

Më shumë

Durrësi i bashkohet aksionit “Të pastrojmë Shqipërinë”

Në të gjithë qytetin e Durrësit është zhvilluar sot një aksion kombëtar “Ta pastrojmë Shqipërinë”. Qytetarë, përfaqësues të shoqërisë civile, student e përfaqësues të komunitetit te Biznesit, i janë drejtuar vend grumbullimit të plehrave në Porto Romano. Ministri i mjedisit, Blendi Klosi, deklaroi se prioritet për të mbetet zgjidhja e …

Më shumë

Shkarje masive shkëmbi në aksin rrugor Levan-Tepelenë, devijohet qarkullimi i mjeteve

Mjetet që duan të përdorin aksin rrugor Levan – Tepelenë, prej paradites së të premtes e kanë të pamundur t’a përshkojnë këtë aks në afërsi të fshatit Poçëm. Si pasojë e shkarjes masive të shkëmbit, është bllokuar rruga. Mjetet devijohen dhe ndjekin rrugën e vjetër të Ballshit. Kjo zonë është …

Më shumë