KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 40)

LAJME

Rama paralajmëron shpjegime në parlament mbi prishjet e banesave në zonën e Unazës së Re

Procedohen legalizimet abuzive, banorët do të marrin paratë

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi se do të japi në parlamentin shqiptar shpjegime mbi prishjet e banesave në zonën e Unazës së Re.”Qysh nga prishja e parë masive në Parkun Rinia, u desh të kalonin mbi 15 vjet prishje për interes publik, që të protestohet me kërkesën për dëmshpërblim për ndërtimet …

Më shumë

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon rritje në ekonominë shqiptare në periudhën 2018-2019

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon rritje ekonomike këtë vit dhe të ardhshmin

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon një rritje ekonomike 4% këtë vit dhe 3.7% vitin e ardhshëm. Kështu sqaroi përfaqësuesi i misionit të FMN-së në vendin tonë në një konferencë të përbashkët për median bashkë me Ministrin e Financave. Perfaqësuesi i FMN-së kërkoi edhe përshpejtim të konsolidimit fiskal dhe të tregohet kujdes …

Më shumë

Ish Kryeministri maqedonas Gruevski, fiton azilin politik në Hungari

Ish Kryeministri maqedonas Gruevski, bën me dije se Hungaria pranoi kërkesën për azil politik

Ish Kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski, bën me dije se Hungaria i ka pranuar kërkesën për azil politik . Vendimin e Budapestit zyrtar, Gruevski e njoftoi përmes një postimi në Facebook, ku ai shkruan se: “Sot Republika e Hungarisë, vend anëtar i BE-së dhe NATO-s, u përgjigj pozitivisht në kërkesën time për marrjen …

Më shumë

Simfonia “Skënderbeu” nën drejtimin e dirigjentit të shquar Eno Koço

Simfonia “Skënderbeu" nën drejtimin e dirigjentit të shquar Eno Koço

RTSH po punon intensivisht për veprimtaritë e Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastriotit – Skënderbeut. Një nga eventet më të rëndësishëm, është premiera e datës 23 Nëntor e Simfonisë “Skënderbeu” e kompozitorit Aleksandër Peçi. Kjo vepër e përzgjedhur për të përfaqësuar RTSH-në në përkujtimin e 550 vjetorit të vdekjes të heroit …

Më shumë

Shqipëria më shumë doktorë shkencash se… mjekë! Sonte në #Përballë: Vetting doktoraturave!

Shqipëria më shumë doktorë shkencash se... mjekë! Sonte në #Përballë: Vetting doktoraturave!

Pagjiaturë është fjalë me rrënjë latine- rrëmbim. Për plagjiaturë janë akuzuar politikanë, shkencëtarë, gazetarë, profesorë, njerëz publik. Një numër i lartë politikanësh gjermanë u akuzuan disa vite më parë për plagjiaturë- mes tyre ministri i Mbrojtjes dhe ministrja e Arsimit. Pasoja: të dy ministrat dhanë dorëheqjen që u pasua edhe …

Më shumë