KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 4)

LAJME

Kthimi i buxhetit, Rama replikon me Metën

Kthimi i buxhetit, Rama replikon me Metën

Kryeministri Edi Rama është përplasur në distancë me presidentin Ilir Meta, menjëherë sapo ky i fundit ktheu në parlament projektligjin për buxhetin e vitit 2019 dhe paketë përkatëse fiskale. Zoti Rama e konsideroi madje si formë presioni kundër dialogut. “Interesant! Presidenti kthen buxhetin e Shqipërisë pas prezantimit të kërkesave të …

Më shumë

Presidenti Meta kthen projektbuxhetin dhe rreshtohet krahas studentëve

Presidenti Meta kthen projektbuxhetin dhe rreshtohet krahas studentëve

Presidenti Ilir Meta është rradhitur krahas studentëve në protestën e tyre ndërsa ka kthyer në parlament projekligjin për buxhetin e shtetit dhe paketën fiskale të vitit 2019. Lajmi u mësua sot në mesditë ndërsa parlamenti ishte përfshirë në një debat për protestën e studentëve. Zoti Ruçi sapo kish njoftuar se …

Më shumë

Rama në “Twitter”, ripërsërit ftesën për dialog me studentët

Ndërsa studentet vijonin protestën përpara Kuvendit të Shqipërisë, Kryeministri Edi Rama, në mediat sociale, ripërsërit ftesën për dialog. Kryeministri shkruan: “Miq! Kori i protestës kur s’të dëgjojnë është domosdoshmëri. Refuzimi në kor i Dialogut është dobësi. Ju duhet ta dini që UNE JAM ME JU. Jam gati për të 8 PIKAT. …

Më shumë

Kryemadhi kundër Ramës: Je armiku i popullit! Do të ikësh si kufomë politike!

Kryemadhi kundër Ramës: Je armiku i popullit! Do të ikësh si kufomë politike!

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar ashpër pasi parlamenti ka hedhur poshtë amendamentet e partisë së saj për tu ardhur në ndihmë studentëve protestues dhe arsimit shqiptar. Në qendër të reagimit të saj ishte kryeministri Edi Rama të cilin zonja Kremadhi e konsideroi armik të popullit. “Ti sot tregove …

Më shumë

Boçi në parlament: Ligji zhvat studentët dhe është burimi i së keqes!

Boçi në parlament: Ligji zhvat studentët dhe është burimi i së keqes!

Partia Demokraike e opozitës ka shprehur edhe një herë kundërshtimin e saj për Ligjin e Arsimit të lartë, ndërsa deputeti i saj Luçiano Boçi ka demonstruar kundërshtimin në sallën e parlamentit. “Partia Demokratike mbështet plotësisht studentët dhe është pro shfuqizimit të ligjit për arsimin e lartë. Ai ligj zhvat studentët …

Më shumë

Rama pranon: Protesta e studentëve i dha një shuplake qeverisë, grusht opozitës dhe shpresë shoqërisë

Kthimi i buxhetit, Rama replikon me Metën

Parlamenti shqiptar ka nisur me tension punimet në senacë plenare. Në shumicë deputetët e opozitës nuk janë të pranishëm. Por në emër të saj deputeti i LSI Luan Rama tha se deputetët duhet tu kërkojnë falje studentëve protestues. Por në emër të saj deputeti i LSI Luan Rama tha se …

Më shumë