KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 34)

LAJME

Universiteti “Fan Noli” në Korçë, Rektorati vendim: Fund praktikës abuzive me tekstet!

Krejt ndryshe nga universitetet e tjera të vendit, të gjitha tekstet mësimore në Universitetin “Fan Noli” të Korçës do të kalojnë në filtrin e departamënteve përkatëse para botimit të tyre dhe futjes në proçesin mësimor. Ky është vendimi që ka marrë rektorati në këtë universitet, ndërkohë që është parashikuar se …

Më shumë

Anullohet leja për shfrytëzimin e ujërave termale të Peshkopisë

Anullohet leja për shfrytëzimin e ujërave termale të Peshkopisë

Reagimi i fortë i banorëve të Peshkopisë kundër dhënies në përdorim të ujërave termale, detyroi në një mbledhje të jashtëzakonshme Këshillin e Basenit Ujor Bunë-Drin të prefekturës Shkodër, të anulojë lejen e dhënë në dhjetorin e 2018-ës. Vendimi vjen një ditë pas vizitës së ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka në …

Më shumë

Spiropali: Shqiptarët kanë kursyer 50 milionë dollarë nga mbyllja e lojrave të fatit

Spiropali: Shqiptarët kanë kursyer 50 milionë dollarë nga mbyllja e lojrave të fatit

Rreth 50 milionë dollarë janë kursyer në shtëpitë e shqiptarëve, pas hyrjes në fuqi të ligjit për mbylljen e kazinove elektronike dhe basteve sportive. Deklarata është bërë të martën nga zëdhënësja e qeverisë, ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, në konferencën javore për shtyp. “Në janar 2018 …

Më shumë

Asambleja e pedagogëve, seancë debati për ligjin e Arsimit të Lartë

Komisioni i Medias dhe Edukimit është përfshirë nga debate të forta mes deputetëve të maxhorancës dhe opozitës, për shkak të kërkesës së bërë nga Asambleja e Pedagogëve, për të realizuar një seancë debati për ligjin e Arsimit të Lartë. Anëtarët e këtij komisionin, mbajtën qëndrime të ndryshme në raport  me …

Më shumë

Palmer: Prishtina të pezullojë taksën, për t’i hapur rrugë dialogut me Serbinë!

Prishtina duhet të pezullojë vendimin për vendosjen e taksës ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Herzegovina, në mënyrë që t’i hapet rrugë dialogut Kosovë-Serbi. Duke iu referuar njoftimit të shpërndarë nga kabineti i ministrit për kthim dhe komunitete në qeverinë e Kosovës, Dalibor Jetvic, mediat kosovare bëjnë të ditur …

Më shumë

Senati amerikan kundër Trampit, për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Senati i Shteteve të Bashkuara miratoi një masë që kundërshton urdhrin e presidentit Donald Tramp për t’i tërhequr trupat amerikane nga Siria dhe Afganistani. Masa është një amendament jodetyrues, i cili thotë se grupet islamike militante vazhdojnë të paraqesin kërcënim për Shtetet e Bashkuara. Meqenëse Trampi është republikan dhe republikanët …

Më shumë