KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 33)

LAJME

Ruçi : Në sesionin e ri parlamentar do të vuloset çelja e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Ruçi : Në sesionin e ri parlamentar do të vuloset çelja e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Një ditë pas nisjes së sesionit të ri parlamentar, kreu i kuvendit Gramoz Ruçi në një bashkebisedim me gazetarët ka paraqitur vlerësimet mbi arritjet dhe problemet e sesionit të kaluar dhe sfidat e sesionit të ri. Ai shprehu bindjen se ky sesion do të vulosë çeljen e negociatave mes shqipërisë …

Më shumë

Basha në Shkodër: Opozita dhe populli nuk ka rrugë tjetër veç përballjes për të çliruar qeverisjen nga krimi

Basha në Shkodër: Opozita dhe populli nuk ka rrugë tjetër veç përballjes për të çliruar qeverisjen nga krimi

Kryetari i opozitës Lulzim Basha nisi nga Shkodra mobilizmin e strukturave të Partisë Demokratike për t’iu përgjigjur sipas tij sfidës jetike të vendit, çlirimit të qeverisë nga krimi. Në takimin me kryesinë e degës së Shkodrës Basha kërkoi që përfaqësuesit e PD të përdorin avantazhin kryesor të opozitës për të …

Më shumë

Ministri Bushati në “Konferencën e 18-të Ndërkombëtare të luftës kundër terrorizmit”

Ministri Bushati në “Konferencën e 18-të Ndërkombëtare të luftës kundër terrorizmit”

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ndodhet në Izrael për punimet e “Konferencës së 18-të Ndërkombëtare të luftës kundër terrorizmit”, organizuar nga Instituti Ndërkombëtar i Luftës kundër Terrorizmit (ICT). Ministri Bushati në fjalën e tij në konferencë prezantoi angazhimin dhe kontributin e Shqipërisë në luftën kundër terrorizmit …

Më shumë

Bashkëpunim shqiptaro-gjermano për mbrojtjen e të dhënave dhe të drejtën e informimit

Bashkëpunim shqiptaro-gjermano për të drejtën e informimit

Shqipëria dhe Gjermania janë angazhuar sot të intensifikojnë ndërkëmbimet për transparencën e mbrojtjen e të dhënave personale. Duke nënshkruar një memorandum për arritjen e standarteve europiane përmes binjakëzimit me Gjermaninë, Shqipëria është deklaruar të rrisë zbatimin e transparencës në funksion të luftës kundër korrupsionit.

Më shumë

Kuvendi i Kosovës, kryeministri Haradinaj paraqet ekipin negociator

Kuvendi i Kosovës, kryeministri Haradinaj paraqet ekipin negociator

Në Kuvendin e Kosovës ka nisur seanca e jashtëzakonshme ku partitë e opozitës pritet të propozojnë një rezolute kundër rishikimit të kufijve, propozim ky i presidentit Hashim Thaçi. Në nisje kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ftoi Kuvendin të votojë ekipin negociator të propozuar nga qeveria për dialogun me Serbinë. Ekipi …

Më shumë

Vajza shqiptare që recitoi kundër racizmit para presidentit gjerman

Hisjona Braha, një vajzë 16-vjeçare shqiptare ka dhënë mesazhe kundër diskriminimit e racizmit përpara presidentit gjerman, Frank-Walter Steinmeier, gjatë vizitës së tij në gjimnazin Ajshendorf, ku studion edhe Hesjona. Vizita është pritur me entuziazëm nga nxënësit, pasi kurrë më parë kjo shkollë nuk e ka pasur një vizitor të tillë. Lajmi …

Më shumë

Gamova: Shqipëria, mikpritje dhe organizim i shkëlqyer i evropianit

Gamova: Shqipëria, mikpritje dhe organizim i shkëlqyer i evropianit

Evropiani i Nën-19-vjeçareve në volejboll për femra ka sjellë në Shqipëri ajkën e talenteve të rrjetës kontinentale, por edhe një numër personalitetesh të këtij sporti. Njëra prej tyre është edhe dy herë kampionia e botës dhe dy herë nënkampionia olimpike, rusja Jekaterina Gamova. Duke folur ekskluzivisht për Rrjetin Radio-Televizionit Shqiptar, …

Më shumë