KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 30)

LAJME

Guterres: Liderët kosovarë dhe serbë të shmangin veprimet që çojnë në rritjen e tensioneve!

Në një raport tremujor dërguar Këshillit të Sigurimit për misionin e Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, sekretari i përgjithsëm i OKB-së Antonio Guterres ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me tensionet në rritje mes Prishtinës dhe Beogradit. Gjatë periudhës 16 tetor 2018-15 janar 2019, tensionet …

Më shumë

Ruçi pritet nga Presidenti i Bundstagut, Schauble: E ardhmja e Shqipërisë dhe Ballkanit perendimor është në BE!

Kryetari i Kuvendit, z.  Gramoz Ruçi, i shoqëruar nga kryetari i grupit parlamentar të PS-së dhe njëherësh kryetar i grupit parlamentar të miqësisë me Gjermaninë, z. Taulant Balla, po zhvillojnë një vizitë zyrtare në Gjermani, me ftesë të Presidentit të Bundstag-ut, z. Wolfgang Schauble. Me vizitën në Bundestag, Kryetari i …

Më shumë

Venezuelë, Ushtria bllokon hyrjen e ndihmave humanitare

Zyrtarët ushtarakë në Venezuelë kanë bllokuar një urë në kufirin me Kolumbinë, për të parandaluar hyrjen e ndihmave humanitare, ndersa lideri opozitar, Huan Guaido po sfidon autoritetetin e presidentit të kontestuar, Nicolas Maduro. Asambleja Kombëtare, e cila dominohet nga opozitarët, ka paralajmëruar forcat e armatosura, që përbëjnë bazën e fuqisë …

Më shumë

Tsipras-Erdogan, takim në Ankara

Për më shumë se dy orë në pallatin presidencial në Ankara, kryeministri Tsipras, që kryen një vizitë dyditore në Turqi, dhe presidenti i vendit Reçep Tayyip Erdogan kanë biseduar shumicën e çështjeve për të cilat ndajnë mendime të kundërta, e që shpeshherë acarojnë edhe më tepër marrëdhëniet e trazuara midis …

Më shumë