KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 3)

LAJME

Mark Rutte: Marrëveshja e Brexit nuk do të ri-negociohet pas ikjes së May-t

Mark Rutte: Marrëveshja e Brexit nuk do të ri-negociohet pas ikjes së May-t

Kryeministri Hollandez, Mark Rutte, paralajmëroi sot se Bashkimi Europian nuk do të rihapë negociatat mbi marrëveshjen e Brexit me pasuesin e Theresa May, në postin e Kryeministrit. “Marrëveshja e tërheqjes nuk është e hapur për ri-negocim”, -deklaroi Rutte, gjatë një konferencë për shtyp në Hagë, disa orë pas njoftimit të …

Më shumë

Shell ka konfirmuar potencialin e zbulimit të rëndësishëm të naftës në Shqipëri

Shqipëria nënshkruan me Shell një kontratë 25 vjeçare

Kompania e njohur Shell ka konfirmuar potencialin e zbulimit të rëndësishëm të naftës në Shqipëri, bëri të ditur ajo me anë të një deklarate. Testimet e para të Shell Upstream Albania B.V. (Shell) në pusin vlerësues Shpirag-4 në afërsi të Beratit, konfirmojnë potencialin e prurjeve të një zbulimi të rëndësishëm …

Më shumë

Glover: “Nuk më ka ndodhur të vëzhgoj zgjedhje ku opozita të mos marrë pjesë në zgjedhje”

Glover: "Nuk më ka ndodhur të vëzhgoj zgjedhje ku opozita të mos marrë pjesë në zgjedhje"

Drejtuesja e misionit të OSBE/ODIHR-it për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit në Shqipëri, ambasadorja Audrey Glover, ka shprehur dyshimin e saj nëse zgjedhjet mund të mbahen pa praninë e opozitës. “Ne nuk jemi të interesuar për rezultatin e zgjedhjeve. Ne jemi të interesuar që rezultatet të dalin dhe …

Më shumë

Rama i shkruan sërish Bashës: Nuk keni shans të pengoni 30 qershorin dhe të ndryshoni qeverinë pa zgjedhje!

Rama i shkruan sërish Bashës: Nuk keni shans pengoni 30 qershorin dhe të ndryshoni qeverinë pa zgjedhje!

Për herë të tretë brenda tre ditëve kreu i maxhorancës dhe kryeministri Edi Rama i ka dërguar një letër publike  kundërshtarit të tij kreut të opozitës së bashkuar Lulzim Basha, ku krahas ftesës për dialog shprehet vendosmëria për të mos u tërhequr nga rruga e ndjekur deri tani. Por ndryshe …

Më shumë

Soreka thirrje politikës: Bashkohuni dhe vazhdoni Reformën në Drejtësi

Soreka thirrje politikës: Bashkohuni dhe vazhdoni Reformën në Drejtësi

Ndërkombëtarët edhe më tej i bëjnë thirrje politikës shqiptare të bashkohet dhe të vazhdojnë Reformën në Drejtësi. Ambasadori i BE-së në Tiranë Luixhi Soreka duke folur në konferencën për monitorimin e gjyqësorit, ka deklaruar se Reforma në Drejtësi është zbatuar në përputhje me kushtetutën. “Reforma e drejtësisë është zbatuar në …

Më shumë