KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 28)

LAJME

Elbasan, qyteti përtej qendrës

Rrugët dytësore dhe hapësirat publike të lagjeve “28 Nëntori”, “Çlirimi”, “Shenkoll”, “Esat Bordi”,”Ismail Qemali” dhe “Abdyl Frashëri” vazhdojnë të jenë në gjëndje të mjerueshme. Në rrugën “Esat Bordi” ku ndodhet dhe qendra shëndetësore, banojnë mbi 2 mijë qytetarë. Bashkia e Elbasanit, ka investuar në pothuajse të gjitha rrugët kryesore, dhe …

Më shumë

Parisi “në flakë’, protesta kundër rritjes së çmimit të naftës

Rreth 600 protestues me jelekë të verdhë u mblodhën rreth Champs-Elysees, në Paris, në demonstratën e tretë kundër rritjes së çmimit të karburantit. Ka pasur përleshje me policinë, të pranishëm masivisht nëpër rrugët e shkatërruara nga protestuesit të shtunën e kaluar. Champs-Elysees është mbyllur për makinat, por i hapur për …

Më shumë

Bushati në Budva: Vendet e BP të pajtohen dhe të tregojnë vullneti politik për bashkëpunim

Bushati në Budva: Vendet e BP të pajtohen dhe të tregojnë vullneti politik për bashkëpunim

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati u bëri thirrje vendeve të Ballkanit Perëndimor për pajtim dhe vullnet politik, për më shumë bashkëpunim për heqjen e barrierave midis tyre. Duke folur në takimin e Ministrave të Jashtëm të Ballkanit Perëndimor (BP6), i cili u zhvillua më 30 nëntor …

Më shumë

Zhbllokohet ngritja e KLGJ

Ngërci për ngritjen e institucioneve të reja të drejtësisë po shkon drejt zgjidhjes. Kryetari i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori ka njoftuar mbledhjen e përgjithshme të gjyqtarëve për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Mbledhja do të zhvillohet më datë 12 Dhjetor dhe prej saj do të zgjidhen 6 …

Më shumë