KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 20)

LAJME

Basha: Buxheti i 2019, katastrofik, legjitimon zhvatjen e taksave të qytetarëve

Basha: Buxheti i 2019, katastrofik, legjitimon zhvatjen e taksave të qytetarëve

Pak pasi maxhoranca miratoi në parlament buxhetin e vitit 2019, kreu i opozitës Lulzim Basha doli në një konferencë për shtyp dhe deklaroi se ky buxhet sipas tij katastrofik, legjitimon zhvatjen e taksave të qytetarëve. “Ashtu si dje dhe pardje, ashtu si nesër dhe pasnesër, 290 mijë bashkëqytetarët tanë, të …

Më shumë

Meta në Katovicë: Shqipëria e vendosur për të vazhduar me zbatimin e shpejtë të Marrëveshjes së Parisit

Meta në Katovicë: Shqipëria e vendosur për të vazhduar me zbatimin e shpejtë të Marrëveshjes së Parisit

Presidenti Ilir Meta bëri thirrje për krijimin e një ekuilibri pozitiv midis zhvillimit të qëndrueshëm dhe masave tranzitore, të cilat reduktojnë emetimet e gazit serrë në botë. Zoti Meta i bëri deklaratat në fjalën e tij përshëndetëse në Samitin e Kombeve të Bashkuara të Katovicës “COP24”, që po zhvillohet në …

Më shumë

Reforma në Drejtësi, zbulohen emrat e anëtarëve jogjyqtare dhe joprokurorë të cilët do të jenë pjesë e KLP dhe KLGJ

Reforma në Drejtësi, zbulohen emrat e anëtarëve jogjyqtare dhe joprokurorë të cilët do të jenë pjesë e KLP dhe KLGJ

Më pak se gjysma e anëtarëve të Këshillave të reja të Gjyqësorit dhe Prokurorisë e kanë fituar mandatin 11 muaj më parë. Bëhet fjalë për dhjetë anëtarët jogjyqtarë dhe joprokurorë, emrat e të cilëve u konsideruan fitues pasi votimi në parlament dështoi tre herë rrjesht në tentatitevë për të siguruar …

Më shumë

“Screening”, Bushati publikon ekipin negociator në bisedimet e anëtarësimit Shqipëri-BE

"Screening", Bushati publikon ekipin negociator në bisedimet e anëtarësimit Shqipëri-BE

Pak javë pas nisjes së procesit screening, Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati bëri publike strukturën e ekipit negociator në bisedimet e anëtarësimit Shqipëri-BE. Në një takim konsultues pikërisht për këtë aspekt, ministri Bushati tha se ekipi do të jetë bërthama e ndërveprimit me BE. “Platforma për integrimin …

Më shumë