KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 1878)

LAJME

Nishani dhe Jagland dënojnë sulmet terroriste në Bruksel

Nishani dhe Jagland dënojnë sulmet terroriste në Bruksel

Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Europës, Jagland në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin shqiptar Bujar Nishani, dënuan sulmet terroriste në Bruksel dhe shprehen ngushellimet me familjet e viktimave. Zoti Jagland tha se Shqipëria është shembulli që duhet ndjekur për një harmoni dhe tolerance të përkryer fetare. Presidenti …

Më shumë

Shqipëria dënon sulmet në Bruksel

MEPJ dënon thirrjet raciste në Krushevë

Ministria e Jashtme shqiptare dënoi sulmet terroriste që goditën të martën  Brukselin, ndërsa shprehu solidaritetin me popullin dhe qeverinë belge në këto momente të vështira. Në një njoftim për shtyp, MPJ shprehet se Shqipëria qëndron krah autoriteteve belge në luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm. Ndërkohë ambasada shqiptare në …

Më shumë

Policia e shtetit,plan masash për mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale

Kërcënon me armë policinë dhe largohet

Prej javësh policia e Shtetit ushtron planin e masave për mbajtjen nën kontroll të situatës kriminale, kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe atyre që qarkullojnë me armë, goditjen e trafikut të lëndëve narkotike e trafìqeve të paligjshme, parandalimin e aksidenteve rrugore”. Forcat e Lëvizshme Operacionale dhe Task-Forca e …

Më shumë

Meta e Veliaj i bashkohen fushatës ndergjegjësuese “Në ditën botërore të sindromës Dawn”

 21Marsi shënon 11 vjetorin e Ditës Botërore të Sindromes Doën, që kujtohet edhe në Shqipëri prej 4 vitesh. Fushatës ndërgjegjësuese për t’i ardhur në ndihmë personave të këtij komuniteti i është bashkuar edhe kryetari i kuvendit Ilir Meta dhe Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj. 1 në 800 lindje në botë …

Më shumë

Zv.presidenti amerikan Bajden,nëse Irani dhunon paktin, ne do të veprojmë

Në një fjalim të mbajtur para 18 mijë aktivistëve proizraelitë, zëvëndëspresidenti amerikan Xho Bajden mbrojti marrëveshjen nukleare të arritur me Iranin vitin e shkuar, një qëndrim ky që nuk pati shumë mbështetje nga audienca. Shumë krerë të komunitetit izraelito-amerikan kanë shprehur kundërshtinë e tyre për marrëveshjen e arritur mes SHBA-ve, …

Më shumë

Zbulohet identiteti i vërtetë i bashkëpunëtorit të terroristeve që sulmuan Parisin

Prokurorët belge kanë zbuluar identitetin e vërtetë të një bashkepunëtori të terroristëve të sulmeve që tronditën Parisin nëntorin e vitit të shkuar. Ai është 24 vjecari Naxhim Laashruai, i njohur me identitetin fals Sufjan Kajal. Laashruai pati marrë me qera apartamentin pranë qytetit belg të Namyr ku u planifikuan sulmet. …

Më shumë