KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 1876)

LAJME

Ndërkombëtarët rrisin presionin ndaj gjyqësorit shqiptar

Ligji i dekriminalizimit, disa gjyqtarët kanë ndërruar gjeneralitetet

Përfaqësues të komunitetit ndërkombëtar në Tiranë që po mbikqyrin reformën në drejtësi, po shprehin shqetësimin gjithnjë në rritje për përhapjen e korrupsionit në gjyqësorin shqiptar. Gjatë një konsulte publike në Tiranë, ata vetëm se nuk përmendën emra para gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë. Ambasadorja e BE Romana Vlahutin, ndërsa theksoi se …

Më shumë

Obama përkrah Holland: “Jemi të gjithë francezë”

Obama përkrah Holland: "Jemi të gjithë francezë"

“Jemi të gjithë francezë”, u shpreh në gjuhën frënge, presidenti amerikan, Barack Obama në krah të homologut francez François Hollande, gjatë një konference të përbashkët shtypi në Shtëpinë e Bardhë ditën e martë. Njëmbëdhjetë ditë pas sulmeve më tragjike në Francë, presidenti Obama tha se SHBA-ja dhe Franca janë “të …

Më shumë

Përkeqësimi i motit, Bashkia e Tiranës merr masa dhe paralajmëron për kujdes

MB: Kujdes po përkeqësohet moti!

Bashkia e Tiranës bëri të ditur se ka marrë të gjitha masat për të zbutur problematikat që mund të shfaqen gjatë ditës së mërkurë, pas paralajmërimeve të sinoptikanëve për rreshje të dendura shiu. Sipas njoftimit, ndërmarrjet e rrugëve, pastrimit, kanalizimeve, ndriçimit, Policia Bashkiake, Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit dhe Zjarrfikëset, …

Më shumë

Keqijang: Kina do të investojë në portet e Baltikut, Adriatikut dhe Detit të Zi

Kryeministri kinez Li Keqiang bëri të ditur të martën se Kina do të investojë në ndërtimin dhe përmirësimin e infrastrukturës në portet e Baltikut, Adriatikut dhe Detit të Zi për nxitjen e bashkëpunimit të mëtejshëm. Deklarata e kryeministrit të Kinës u bë në ceremoninë e hapjes së forumit të pestë …

Më shumë

Nishani në Samitin e Jashtëzakonshëm të Krerëve të Shteteve të Procesit të Brdo-Brionit

Nishani dekreton emerimet e kërkuara nga Rama

Me iniciativë të Presidentëve të Kroacisë dhe Sllovenisë, më 25 nëntor 2015, është thirrur për t’u mbajtur në Zagreb të Kroacisë, Samiti i Jashtëzakonshëm i Krerëve të Shteteve të Procesit të Brdo-Brionit. Sikurse njofton  presidenca shqiptare, në këtë samit do të marri pjesë edhe presidenti Bujar Nishani. Në fokus të …

Më shumë

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Pritshmëri të larta për Takimin e Suzhout

Në qytetin Suzhou të Kinës Jugore, nis të martën takimi dy ditor i udhëheqësve të Kinës dhe vendeve të Europës Qendrore e Lindore. Marrin pjesë kryeministri i Shqipërisë, Maqedonisë, Polonisë, Çekisë, Sllovakisë, Hungarisë, Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjë Hercegovinës, Serbisë, Malit të Zi, Rumanisë, Bullgarisë, Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë. Sipas një sondazhi …

Më shumë