KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 1872)

LAJME

“Qyteti im” në RTSH-Durrësi

durresi qyteti im reportazh rtsh durres

Rrallë ndodh që emri i një qyteti dhe mbiemri që i kanë zgjedhur njerëzit ndër shekuj, të jenë gati sinonime të njëri-tjetrit. I tillë është Durrësi dhe mbiemri “i madh”. Në lashtësi Durrësi figuron një nga qytetet më të mëdhenj, jo vetëm në trevat shqiptare, por edhe në të gjithë Mesdheun. Ai …

Më shumë

Ligji për sigurinë publike, Tahiri: Do të reflektoj rreth vërejtjeve të presidentit, por ligji do të miratohet

Ligji për sigurinë publike, Tahiri: Do të reflektoj rreth vërejtjeve të presidentit, por ligji do të miratohet

Ministri i brendshëm Saimir Tahiri ka premtuar se do të reflektojë rreth vërejtjeve të presidentit Nishani mbi ligjin për sigurinë publike, por shprehu vendosmërinë për miratimin e tij. “Presidenti ka ushtruar  të drejtën e tij kushtetuese.  Ka shfaqur edhe disa rezerva të cilat kam shumë besim që, bashkë me Komisionet …

Më shumë

Çlirohet qyteti sirian

terroristet siri manastir isis forcat ruse

Ushtria siriane, e mbështeur nga forcat ajrore ruse, ka shkatërruar një qëndër komandoje që grupi terrorist i shtetit islamik kishte ngritur pranë një manastiri të krishterë në qytetin e Kuariatein. Operacioni i shkatërrimit të qëndrës së komandos ishte pjese e fushatës që ushtria siriane ndërmorri për çlirimin e qytetit te …

Më shumë

Armëpushim në Nagorni – Karabak

Armëpushim në Nagorni - Karabak

Azerbajxhani dhe forcat etnike armene të rajonit separatist të Nagorni-Karabakut kanë rënë dakord për një armëpushim të menjëhershëm pas katër ditë luftimesh mes tyre. “Operacionet ushtarake përfunduan sot në mesdite”, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit në një deklaratë që u pasua me të njëjtin njoftim nga autoritetet …

Më shumë

Marrëdhëniet Shqipëri – Greqi në fokus e Komisionit të Jashtëm parlamentar

Marrëdhëniet Shqipëri - Greqi në fokus e Komisionit të Jashtëm parlamentar

Çështjet e mprehta të marrëdhënieve Shqipëri – Greqi, ishin në fokus të Komisionit të Jashtëm parlamentar i mbledhur të martën. Në seancën e posaçme dëgjimore me ministrin e jashtëm Ditmir Bushati, kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizit kërkoi artikulimin publikisht lidhur me genocidin çam. “Qëndrimi i Bushatit për sa i përket …

Më shumë

Sheshi “Skënderbej”, së shpejti nis puna për transformimin e tij

Ndërtimi i Sheshit "Skënderbej", normalizohet qarkullimi

Sheshi “Skënderbej”, apo siç thirret me humor prej disa kohësh “Kodrina Skënderbej”, kryeqendra e Tiranës, të ndryshojë sërish. Bashkia e kryeqytetit ka vendosur ta rindërtojë atë bazuar kryesisht në një projekt të nisur që në kohën kur kryetar i saj ishte kryeministri i sotëm Edi Rama. Ndryshimi i pushteteve në Bashkinë …

Më shumë