KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 1869)

LAJME

Euro 2016: Franca mund Rumaninë 2-1 në fund të takimit

Euro 2016: Franca mund Rumaninë 2-1 në fund të takimit

Është një ceremoni e shkurtër 12 minutëshe ajo që hapi shfaqjen e madhe të furbollit europian. “Joie de vivre”, gëzimi për të jetuar: ishte titilli i goditur i ceremonisë së hapjes. Skenografi dhe kostume shumëngjyrëshe ishin zbukurimi për 550 personat që vallëzonin në fushë can-can-in e famshëm francez. David Guetta, …

Më shumë

Konferencë shkencore në Tiranë për vijën e demarkacionit mes Kosovës dhe Malit të Zi

Prijësit e Lidhjes së Prizrenit, 138 vite më parë, i drejtonin një peticion Kongresit të Berlinit, ku shënohej fort se Shqipëria nuk mund të jepte asnjë pëllëmbë tokë për llogari të fqinjëve. Sot 138 vite më pas studjues të albanologjisë, historisë dhe së drejtës ndërkombëtare, theksuan domosdoshmërinë e diskutimit në …

Më shumë

Qeveria e Stabilitetit në “Në fillimet e tranzicionit” të Ylli Bufit

Qeveria e Stabilitetit në “Në fillimet e tranzicionit” të Ylli Bufit

25 vjet pas vitit 1991, kur në Shqipëri bëhej marëveshja e parë politike, Qeveria e Stabilitetit, Kryeministri  i asaj kohe, Ylli Bufi sjell refleksionet objektive me librin “Në fillimet e tranzicionit”. Pothuajse gjysma e kabinetit të ministrave të asaj kohe, miq e dashamirë të autorit, ishin në promovimin e këtij …

Më shumë

Reforma në Drejtësi, Meta fton Bashën në takim: “Ta fitojmë kohën që kemi humbur”

Reforma në Drejtësi, Meta fton Bashën në takim: "Ta fitojmë kohën që kemi humbur"

Maxhoranca e majtë po tregohet gjithnjë e më shumë këmbëngulëse për të bashkëpunuar opozitën e djathtë për miratimin e Reformës në Drejtësi. Pas dështimit të takimit të një jave më parë midis kryeministrit Rama dhe kreyt të opozitës Basha, është kreu i parlamentit Ilir Meta i cili i ka propozuar …

Më shumë

“Lantus” tregëtohet me kushte

"Lantus" tregëtohet me kushte

Medikamenti i insulinës, një prej më jetikëve për diabetikët, po tregëtohet me kushte. Sipas hetimeve nga Autoriteti i Konkurrencës, kompania e vetme që ka të drejtën e tregtimit të  insulinës “Lantus”, “ Fufarma”, i detyron farmacistët që për çdo pako insulinë të blejnë edhe 10 pako të një medikamenti tjetër. …

Më shumë

Përgjimi, Gjykata e Tiranës lë në arrestit shtëpiak dy punonjësit e policisë, Tahiri e konsideron qokë politike

Çështja IMSI Catcher, Gjykata e Tiranës lë në arrestit shtëpiak dy punonjësit e policisë

Gjykata e Tiranës ka vlerësuar si të ligjshëm mbajtjen në kushtet e arrestit shtëpiak për dy punonjësit e Drejtorisë Operacionale në Drejtorinë  e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, të cilët bashkë me ish drejtorin e përgjithshëm Haki Çako, janë vënë nën akuzën e shpërdorimit shpërdorimit të detyrës në lidhje me …

Më shumë