KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 1862)

LAJME

Balla takohet me përfaqësues të lartë të Bundestagut gjerman për përforcimin e reformës në drejtësi

Emergjenca e reformës në drejtësi iu përforcua politikës shqiptare edhe nga përfaqësues të lartë të Bundestagut gjerman. Gjatë takimeve zhvilluar në Berlin me zv presidentin e bundestagut Johanes Zighmaher, kreun e komisionit parlamentar për çështjet e BE dhe zëdhënësin për politikën e jashtme në Bundestag Nils Ann me delegacionin parlamentar …

Më shumë

Fëmijët në situatë rruge

femijet ne rruge situate lypin blendi klosi ndihme sociale

Janë rreth 2527 femijë që lypin rrugëve dhe shfrytëzohen në mënyra të ndryshme. Vetëm në kryeqytet numri i tyre shkon në 700. Nga një vëzhgim që bëmë me kamerën tonë në Tiranë vumë re se ata kanë braktisur shkollën për tju përkushtuar punës.   Në ditën ndërkombëtare të fëmijëve në …

Më shumë

Klosi bën thirrje për raportimin e fëmijëve që shfrytëzohen në rrugë

Në ditën ndërkombëtare të fëmijëve, ministri i punëve dhe çështjeve sociale Blendi Klosi, ka kërkuar që qytetarët të bëhen pjesë e sistemit për të raportuar cdo rast të fëmijëve që shfrytëzohen në rrugë ,për ti strehuar në institucionet rezidenciale të përkujdesit shoqëror. Në këto institucione fëmijët kanë mundësi të marrin …

Më shumë

Replika mes Nishanit dhe Veliajt për ndërtimin e këndit të lojrave tek liqeni artificial

Ndërtimi i këndit të lojrave tek parku i liqenit artificial ka nxitur replika në distancë mes Presidentit të Republikës Bujar Nishani dhe kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Presidenti ishte sot në hapsirën ku po ndërtohet këndi i lojrave, nga ku tha se vandalizimi që po i bëhet parkut është i …

Më shumë

Gjobiten biznese nga AKU-ja për mosplotësimin e kushteve higjenosanitare

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka penalizuar me gjoba nga 300 deri në 500 mijë lekë bashkitë Tiranë, Shkodër, Fier, Durrës, etj si dhe disa kompani që administrojnë tregjet e hapura të miratuara nga njësitë e qeverisjes vendore, apo edhe subjekte të ndryshme, të cilat nuk plotësonin kushtet higjenosanitare të tregtimit …

Më shumë