KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 1861)

LAJME

Koreja e Veriut, PPK në festë

Koreja e Veriut, PPK në festë

Në Korenë e Veriut u zhvilluan festime me rastin e 70-vjetorit të Partisë së Punëtorëve, të vetmes që mban pushtetin në vendin komunist. Në festimet dhe parakalimet me pishtarë që simbolizojnë revolucionin, ishte i pranishëm udhëheqësi i vendit Kim Jong Un, i cili mbajti një fjalim me këtë rast. Ai …

Më shumë

PD: “Beqaj kampion i korrupsionit”, ministri: “Baltë nga ata që nuk duan reformën”

PD: "Beqaj kampion i korrupsionit", ministri: "Baltë nga ata që nuk duan reformën"

Ministri i shëndetësisë Ilir Beqaj është sulmuar sërisht ashpër nga Partia Demokratike. Akuzat e saj ndaj tij, si edhe më parë janë për përfshirje në afera korruptive. Madje PD nëpërmjet deputetes së saj Jorida Tabaku e konsideron ministrin si kampion të korrupsionit, pasi në 22 muaj ka marrë 28 tendera …

Më shumë

Turqia në zi

Turqia në zi

Turqia ka nisur tri ditët e zisë për së paku 95 njerëzit e vrarë nga sulmet e së shtunës në Ankara. Autoritetet thanë se të pakten 245 njerëz janë plagosur. Qeveria turke i cilësoi dy shpërthimet gjatë një marshimi për paqe, si akt terrorist. Kryeministri Ahmet Davutoglu tha se ka …

Më shumë

Nishani i shqetësuar për reformën në drejtësinë shqiptare

Nishani dekreton emerimet e kërkuara nga Rama

Në debatet e ashpra për reformën në drejtësinë shqiptare, e konsideruar si pushteti më problematik në Shqipëri, është përfshirë edhe presidenti Bujar Nishani. Përmes një letre dërguar kryetarit të parlamentit Ilir Meta dhe drejtuesve të grupeve kuvendore, zoti Nishani përsërit qëndrimin tashmë të njohur dhe kundërshtues mbi mënyrën se si …

Më shumë

BE rekomandon zyrtarisht hapjen e kapitullit 35 me Serbinë

BE vendos kontrollin e kufijve

Komisioni Evropian dhe Shërbimi evropian i Punëve të Jashtme i dorëzuan Këshillit të Ministrave dhe shteteve anëtare të BE-së rekomandimin për hapjen e kapitullit 35 në negociatat me Serbinë. Lajmin e pohoi Maja Kocijançiç, zëdhënësja e Përfaqësueses së lartë për Politikë të Jashtme e të Sigurisë, Federica Mogherini. Kapitulli 35 …

Më shumë

Masakër në Ankara

Masakër në Ankara

Të paktën 30 persona janë vrarë dhe 126 u plagosën pasi dy shpërthime tronditën  kryeqytetin e Turqisë, Ankara paraditen e së dielë, njofton Anadolu Agency (AA). Ngjarja ndodhi gjatë një mitingu paqësor pranë stacionit kryesor të trenit. Shënjestra duket se ka qenë marshimi ku do bëhej thirrje për ti dhënë …

Më shumë