KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 1852)

LAJME

Basha: Rama presion gjykatave

Basha: Rama presion gjykatave

Opozita ka reaguar të enjten me ashpërsi pasi gjykatat vendosën anullimin e pezullimit nga detyra për drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Shtetit Haki Çako dhe kalimin me arrest shtëpiak të kreut të dorëhequr të Bashkisë së Kavajës Elvis Rroshi. Kreu i PD Lulzim Basha doli në një konferencë për …

Më shumë

Akademia e Shkencave: Reforma në drejtësi, detyrim për integrimin e Shqipërisë

Rama akademikëve: Keni afat deri në mars për platformën!

Përmes një reagimi të dërguar nëpërmjet postës elektronike, Akademia e Shkencave të Shqipërisë e quan si një detyrim të jashtëzakonshëm kryerjen e Reformës në Drejtësi. Akademia e vlerëson punën e bërë deri tani, si dhe kontributet konkrete të sjella nga ekspertët vendas dhe ata ndërkombëtarë në hartimin e paketës ligjore …

Më shumë

Brexit, Junker dhe Tusk me pasoja të rrezikshme për BE dhe Britaninë

Presidenti i Komisionit Europian Zhan Klond Junker u shpreh sot se votuesit britanikë duhet të këshillohen që të kundërshtojnë daljen e vendit nga Bashkimi Europian në referendumin e 23 qershorit. Duke folur gjatë forumit ekonomik të Shën Pertersburgut, Junker tha se largimi britanik nga blloku europian do t’i hapte rrugë …

Më shumë

Palermo përfshihet nga zjarret

Provincat e Palermos janë përfshirë nga zjarre të fuqishme të cilat nisën mëngjesin e sotëm. Më shumë se 100 persona janë evakuuar. Rreth 50 fëmijë kanë mbetur të toksikuar si pasojë e tymit dhe janë dërguar me urgjencë në spital por fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën. Autostrada Palermo-Mesina është …

Më shumë

Rama kombëtares: Ju do ta merrni të plotë me siguri atë që meritoni

Rama kombëtares: Ju do ta merrni të plotë me siguri atë që meritoni

Prezantimi dinjitoz, por rezultatet e pamerituara të Shqipërisë në debutimin në “Euro 2016”, duket se e kanë detyruar kryeministrin Edi Rama t’ju drejtohet me një letër të hapur futbollistëve dhe trajnerit të kombëtares, në prag të takimit me Rumaninë. Me fjalë të zgjedhura dhe prekëse, zoti Rama shpreh keqardhjen për …

Më shumë

Vlahutin: Dialog për të arritur standardet për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Delegacioni i BE: Urime, por zbatimi i reformës të nisi menjëherë

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin ka bërë sërish thirrje për dialog, por duke u distancuar nga vendimet që marrin përfaqësuesit e zgjedhur të popullit. Në takimin ‘Integrimi fuqizon Shqipërinë’, ambasadorja e BE-së ka cituar situatën kur një deputet në takimet për reformën në drejtësi, është shprehur për …

Më shumë