KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 1849)

LAJME

Reforma në Drejtësi, Basha: Adoptim të plotë të rekomandimit 88 të Komisionit të Venecias

Në mbledhjen e grupit parlamentar zhvilluar me dyer të mbyllura, demokratët dolën me qëndrim të unifikuar për të dhënë konsensus për reformën në drejtësi, vetëm nëse pranohet nga shumica rekomandimi i Komisionit të Venecias, konkretisht ai 88, që i referohet vendeve të rezervuara. “Kemi dalë me vendim unanim në mbështetje …

Më shumë

Euro 2016, Kombëtarja shqiptare zhvendoset në Marsejë

Kombëtarja shqiptare u ka dhënë mbrëmë fund përgatitjeve në kampingun kuqezi në Përrò Gire, me seancën stërvitore të së hënës në mbrëmje dhe konferencën për shtyp. Sipas axhendës, të martën, në orën 11:00 skuadra është nisur drejt Marsejës për takimin e së mërkurës në mbrëmje, atë kundër përfaqësueses vendase, Francës. …

Më shumë

Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut, Rama: Shprehje solidariteti, e barabartë me një jetë

Ditës së dhurimit vullnetar të gjakut iu bashkua edhe kryeministri Edi Rama dhe stafi i kryeministrisë. Kryeministri apeloi për të mbështetur njerëzit në nevojë për gjak dhe veçanërisht fëmijët talasemikë. Njësia e lëvizshme e Kryqit të Kuq u vendos në qendrën COD në kryeministri, ku nga viti në vit shtohen …

Më shumë

Meta: Shqipëria nuk e ka luksin të miratojë reformën në drejtësi pa opozitën

Shqipëria nuk e ka luksin të miratojë reformën në drejtësi pa opozitën

Lëvizja Socialiste për Integrim, partia e dytë më e madhe e koalicionit qeveritar, vazhdon të shprehi mbështetjen e saj të gjithanshme për Reformën në Drejtësi, ndërsa nxit intensifikimin e dialogut politik mes palëve. Kjo është nëvizuar pas mbledhjes së kryesisë së kësaj partie. Kreu i LSI Ilir Meta, një nga …

Më shumë

Steinmeier: Të gjithë palët duhet të mendojnë për të ardhmen e vendit

Steinmeier: Të gjithë palët duhet të mendojnë për të ardhmen e vendit

Ministri i jashtëm gjerman Frank Valter Steinmeier ndodhet në Shqipëri për të inkurajuar palët politike të gjejnë gjuhën e përbshkët për miratimin e Reformës në Drejtësi. “Kam ardhur për reformën në drejtësi” tha ai gjatë konferencës për shtyp me mikpritësin e tij shqiptar Ditmir Bushati. Zoti Steinmeier ka kujtuar se …

Më shumë

Euro 2016: Hodgson dhe Rooney, thirrje tifozëve për qetësi

Euro 2016: Hodgson dhe Rooney, thirrje tifozëve për qetësi

Trajneri i Anglisë Roy Hodgson dhe kapiteni Wayne Rooney u kanë bërë thirrje tifozëve anglezë që “të rrinë larg nga incidenteve” pas paralajmërimit të UEFA-s që nëse përsëriten të tilla si në Marsejë, kombëtaret angleze dhe ruse do të përjashtohen nga europiani. “Kemi punuar fort për të arritur këtu, tha …

Më shumë

Ratifikimi i demarkacionit me Malin e Zi zvarritet nga shtyrja e liberalizimit të vizave

Koalicioni qeverisës vazhdon të mos e procedojë në Kuvend projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit. Paralajmërimet e fundit nga Brukseli se liberalizimi i vizave për Kosovën mund të zbatohet gjatë vjeshtës duket se i ka dhënë më shumë komoditet qeverisë që këtë çështje …

Më shumë