KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 1848)

LAJME

Ambasadori i SHBA Rajerson reagon ndaj situatës politike në Shqipëri

Rajerson, ambasador amerikan,mendime, gjendja. politika, shqiperi

Ambasadori i parë pas rivendosjes së marrëdhenieve diplomatike me SHBA, Rajerson, u ka kërkuar deputetëve të opozitës të votojnë reformën në drejtësi, nëse ajo shkon në parlament. Mediat në vend bëjnë të ditur sot, se Uilliam Rajerson, në një letër të nisur për redaksinë e gazetës shqiptaro-amerikane, “Illyria”, në New …

Më shumë

Basha: Rama presion gjykatave

Basha: Rama presion gjykatave

Opozita ka reaguar të enjten me ashpërsi pasi gjykatat vendosën anullimin e pezullimit nga detyra për drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Shtetit Haki Çako dhe kalimin me arrest shtëpiak të kreut të dorëhequr të Bashkisë së Kavajës Elvis Rroshi. Kreu i PD Lulzim Basha doli në një konferencë për …

Më shumë

Akademia e Shkencave: Reforma në drejtësi, detyrim për integrimin e Shqipërisë

Rama akademikëve: Keni afat deri në mars për platformën!

Përmes një reagimi të dërguar nëpërmjet postës elektronike, Akademia e Shkencave të Shqipërisë e quan si një detyrim të jashtëzakonshëm kryerjen e Reformës në Drejtësi. Akademia e vlerëson punën e bërë deri tani, si dhe kontributet konkrete të sjella nga ekspertët vendas dhe ata ndërkombëtarë në hartimin e paketës ligjore …

Më shumë

Brexit, Junker dhe Tusk me pasoja të rrezikshme për BE dhe Britaninë

Presidenti i Komisionit Europian Zhan Klond Junker u shpreh sot se votuesit britanikë duhet të këshillohen që të kundërshtojnë daljen e vendit nga Bashkimi Europian në referendumin e 23 qershorit. Duke folur gjatë forumit ekonomik të Shën Pertersburgut, Junker tha se largimi britanik nga blloku europian do t’i hapte rrugë …

Më shumë

Palermo përfshihet nga zjarret

Provincat e Palermos janë përfshirë nga zjarre të fuqishme të cilat nisën mëngjesin e sotëm. Më shumë se 100 persona janë evakuuar. Rreth 50 fëmijë kanë mbetur të toksikuar si pasojë e tymit dhe janë dërguar me urgjencë në spital por fatmirësisht janë jashtë rrezikut për jetën. Autostrada Palermo-Mesina është …

Më shumë