KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 16)

LAJME

Makron në mbrojtje të Finkielkraut

Makron në mbrojtje të Finkielkraut

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka dënuar thirrjet antisemite të drejtuara ndaj një intelektuali të shquar, nga një grup protestuesish “jelekverdhë” në Paris. Policia doli në mbrojtje të filozofit Alain Finkielkraut, pasi ky i fundit u “bombardua” me ofendime dhe shprehje antihebreje në kryeqytetin francez. Shefi i Elizesë, Macron tha se …

Më shumë

E Diel 17 Shkurt 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Kontinenti Europian po ndikohet nga Anticikloni subtropikal i cili do të ifluencojë  temperaturat të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. E Diel 17 Shkurt 2019 E Diel dt 17 Shkurt 2019  moti do të  jetë me  kthjellime dhe vranësira të pakta me praninë e mjegullës përgjatë luginave. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  maksimale deri  në 8-10 m/sek në bregdet. …

Më shumë

Protesta e opozitës, Lleshaj dhe Veliu vlerësojnë policinë dha paralajmërojnë hetime

Protesta e opozitës, Lleshaj dhe Veliu vlerësojnë policinë dha paralajmërojnë hetime

Autoritetet e Ministrisë së Brendshme dhe Policisë Shqiptare kanë përshëndetur sjelljen e policisë në protestën e sotme të opozitës. “Sot ne bëmë dallimin e qartë mes atyre që protestave u përgjigjeshin me zjarrin e armëve luftarake dhe nesh, që armën tone kemi durimin e zjarrin tonë kemi përkushtimin për Shqipërinë …

Më shumë

Opozita mbyll protestën

Opozita mbyll protestën

Opozita shqiptare i ka dhënë fund një proteste të paralajmëruar para selisë së qeverisë së kryeministrit Edi Rama, për ta detyruar atë të japi dorëheqje dhe ta çojë vendin në zgjedhje të parakohshme. Protesta u shoqërua me momente të forta tensioni pas protestuesit dhunuan hyrjen e kryeminitrisë, ndërsa policia u …

Më shumë

Ambasada e SHBA dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave në Tiranë

Ambasada e SHBA dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave në Tiranë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon me forcë dhunën dhe shkatërrimin që ndodhën gjatë protestave të sotme në Tiranë. Në një deklaratë të saj shkruhet se “Mbështesim të drejtën e qytetarëve për të protestuar paqësisht, por dëmtimi i pronës publike dhe dhuna nuk janë të pranueshme. Nxisim të gjitha palët …

Më shumë