KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 14)

LAJME

Rama u kërkon studentëve dialog: “O bashkë sot edhe për nesër, ose të ndarë për sot dhe për nesër”

Kryeministri Edi Rama Ju ka kërkuar studentëve dialog për krijimin e një strategjie të përbashkët student-qeveri për t’i dhënë zgjidhje kërkesave të tyre, duke paralajmëruar “O bashkë sot edhe për nesër, ose të ndarë për sot dhe për nesër”. Në një status në Fejsbuk zoti Rama shprehej se ishte “…shumë …

Më shumë

Lëvizja Për Universitetin: “Rrugaçë partiake” po dhunojnë studentët!

Tiranë, protestës së studentëve sot i bashkohen dhe gjimnazet

Lëvizja Për Universitetin, e cila ka marrë përsipër përgjegjësinë për protestën aktuale të studentëve ka akuzuar ata që ajo i ka cilësuar si “rrugaçë partiake” se po dhunojnë studentët. Në një status në Fejsbuk Lëvizja Për Universitetin bën të ditur se studentë dhe veprimtarë “janë sulmuar fizikisht, kërcënuar dhe ofenduar …

Më shumë

Shell do të digjitalizojë dokumentet e shtetit shqiptar për hidrokarburet

Shell do të digjitalizojë dokumentet e shtetit shqiptar për hidrokarburet

Falë një projekti prej 500 mijë paund, do të mundësohet procesi i digjitalizimit të fondit të të dhënave teknike të hidrokarbureve të Shqipërisë. Materialet që disponon arkivi e kanë fillesën në vitin 1927,ku janë të ruajtuara të gjitha dokumentet e shtetit shqiptar për hidrokarburet, përfshi edhe studimet në fushën e …

Më shumë

Beograd, rrihet politikani i opozitës, në protestë mijëra persona

Mijëra persona u mblodhën të shtunën në kryeqytetin Beograd të Serbisë për të protestuar kundër një sulmi të ndërmarrë ndaj një politikani të opozitës dhe për t’i kërkuar presidentit Aleksandër Vuçiç dhe partisë së tij progresive serbe që të ndryshojnë politikat. Nën slloganin “ndaloni këmishat e gjakosura”, protestuesit marshuan në …

Më shumë

Protestat në Francë, kryeministri Filip: Do t’i rikthej vendit unitetin kombëtar

Protestat në Francë, kryeministri Filip: Do t'i rikthej vendit unitetin kombëtar

Kryeministri francez Eduard Filip është zotuar se do t’i rikthejë vendit unitetin kombëtar pas dhunës që shpërtheu gjatë fundjavës së katërt të protestave të jelekëve të verdhë. Policia përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome gjatë demostratave të së shtunës ku jelekët e verëdhë protestuan kundër rritjes së çmimit të karburanteve …

Më shumë