KRYEFAQJA » LAJME (Faqe 14)

LAJME

Meta uron Thaçin : “Bashkëpunimi ynë vëllazëror të bëhet shembull që udhëheq modelin e marrëdhënieve në rajon”

Meta uron Thaçin : "Bashkëpunimi ynë vëllazëror të bëhet shembull që udhëheq modelin e marrëdhënieve në rajon"

11 vjetori i shpalljes së pavarësisë së Kosovës ka qenë një rast që presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta të urojë homologun e tij të Kosovës, Hashim Thaçi. “Kam besim se kjo ditë e shënuar do të frymëzojë më shumë përpjekje, më shumë unitet dhe më shumë devotshmëri për të konsoliduar …

Më shumë

E Shtunë 16 Shkurt 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Kontinenti Europian po ndikohet nga Anticikloni subtropikal i cili do të ifluencojë mot të qëndrueshëm për ditët në vijim në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. E Shtunë 16 Shkurt 2019 E Shtunë dt 16 Shkurt 2019  moti do të  jetë me  kthjellime dhe vranësira të pakta në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi  maksimale deri  në 10 -15 …

Më shumë

Meta, Thaçi, Haradinaj, në Mynih në Konferencën e Sigurisë

Meta, Thaçi, Haradinaj, në Mynih në Konferencën e Sigurisë

Presidenti i Republikës, të Shqipërisë, Ilir Meta, me ftesë të Kryetarit të Konferencës së Sigurisë së Mynihut, Ambasadorit Wolfgang Ischinger, do të marrë pjesë në Konferencën që organizohet, më 15-17 shkurt 2019. Në këtë edicion të 55-të të Konferencës, pritet që të diskutohen dhe debatohen qëndrime lidhur me zhvillimet aktuale …

Më shumë

Letra e Gramoz Ruçit për Pavarësinë e Kosovës

Letra e Gramoz Ruçit për Pavarësinë e Kosovës

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi uron Kryeparlamentarin Kadri Veseli, me rastin e 11 vjetorit të pavarësisë së Kosovës. “Me rastin e kësaj ngjarjeje të shënuar për Kosovën dhe të gjithë shqiptarët, Ju dërgoj përshëndetjet dhe urimet e mia më të përzemërta për përparimin e Kosovës, konsolidimin e demokracisë, avancimin e proceseve …

Më shumë

Thirrja e përfaqësusve të BE-së për taksën: Shkelje e qartë e marrëveshjes së tregtisë së lirë

Thirrja e përfaqësusve të BE-së për taksën: Shkelje e qartë e marrëveshjes së tregtisë së lirë

Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian, si dhe shefat e misioneve të vendeve europiane në Kosovë, përmes një deklarate për shtyp kanë shprehur këtë të premte sërish shqetësimin e tyre për taksën në nivelin 100%, të vendosur ndaj mallrave qe vijnë nga Serbia dhe Bosnje-Hercegovina. Sipas tyre, kjot taksë është …

Më shumë