KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 99)

Kulturë

Festivali i Këngës në RTSH – Fest 55, strukturë dhe konceptim tërësisht të ri

Rikthehen të mëdhenjtë e muzikës, shpallen finalistët e Festivalit të 56-të të Këngës në RTSH

Festivali i Këngës në Radio Televizionin Shqiptar në përvjetorin e 55-të të tij vjen me strukturë dhe një konceptim tërësisht të ri. Organizatorët e Festivalit që qëndron në themelin e traditës së muzikës së lehte shqipe publikuan para mediave dhe artisteve konceptimin strukturor dhe përmbajtsor që synon rikthimin e besimit …

Më shumë

“Abagraphy”, një vështrim retrospektiv në krijimtarinë grafike

“Abagraphy” është ky titulli që përmbledh ekspozitën retrospektive me grafika të çelur nga artisti Abaz Hado në Galerinë Kombëtare të Arteve. Në 140 punimet grafike të përzgjedhura nga kuratorja turke Beste Gursu, ekspozita e Hados ofron një rrugëtim të plotë të pasur në ekspresivitet dhe lëvizje edhe pse në to …

Më shumë

Tirane: 2000 libra të rinj në funksion të njohjes së gjuhës e kultures italiane

Rreth 2000 libra të cilat do të vihen në dispozicion të të gjithë shkollave të mesme të Shqipërisë do t`u shërbejnë mësuesve të gjuhës italiane në prezantimin më të mirë të gjuhës dhe kulturës së vendit fqinjë. Rai play është aplikacioni më i ri i prezantuar nga Loredanan Cornero, sekretare …

Më shumë

Rama: Për trashëgiminë kulturore kemi bërë aq sa nuk është bërë në 25 vite së bashku

Tre vjet pas ardhjes në pushtet të koalicionit të majtë kryeministri socialist Edi Rama vlerëson se qeveria e tij ka bërë për trashëgiminë kulturore aq sa nuk është bërë në 25 vite nga qeveritë që kanë drejtuar vendin në tranzicion. Duke folur të hënën në ceremoninë e çeljes së Muzeut …

Më shumë

Në pritje të “Argjiro Fest”, Shtëpia e Skëndulatëve shndërrohet në një skenë teatri.

shtepia Skëndulatëve, gjirokaster, teater , argjiro fest, Luixhi Pirandelo, limoni nga sicilia

Shtëpia shekullore e Skëndulatëve në qytetin e Gjirokastrës është shëndrruar në një skenë të vërtetë teatri. Drama “Limoni nga Siçilia”, e nobelistit Italian Luixhi Pirandelo është shfaqur për artëdashësit në mjediset e shtëpisë së gurtë gjirokastrite. Pjesa, e interpretuar nga aktorët e teatrit të Gjirokastrës i paraprin organizimeve të “Argjiro …

Më shumë

Lonely Planet: “Një video që do t’ju bëjë të fluturoni menjëherë drejt Shqipërisë”

“Një video që do t'ju bëjë të fluturoni menjëherë drejt Shqipërisë”

“Një video që do t’ju bëjë të fluturoni menjëherë drejt Shqipërisë”, e cilëson Lonley Planet një video as dy minuta, realizuar me dron për Shqipërinë e publikuar prej saj. Një video që shpërfaq peizazhin spektakolar të Veriut të Shqipërisë, sipas Lonley Planet, që ka promovuar edhe bregdetin shqiptar, por këtë …

Më shumë