KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 98)

Kulturë

Ermonela Jaho, fituesja e çmimit të publikut në International Opera Awards

Sopranoja e njohur shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho shpallet fituese në International Opera Awards. E nominuar në kategorinë Reader`s Award, ajo triumfoi mes shumë figurave të shquara të botës. I konsideruar si Oscar-i i Operes në Botë, ky çmim prestigjoz u fitua nga artistja shqiptare gjatë mbrëmjes të së …

Më shumë

BLOGERI ZVICERAN “SUISSE MOI”, VIDEO FANTASTIKE PËR SHQIPËRINË

suisse moi, blogu francez, turizmi shqiptar, gjirokaster, turistet e huaj

Suisse Moi, një blog i famshëm zviceran udhëtimesh ka publikuar një video fantastike për Shqipërinë! Një video-udhëtim i Sylvain Nicolier, një udhëtar nomad, që prej 20 vitesh shëtit botën si promotor i bukurive, humorit të mirë, motivues i krijimit. Përpara se të nisej për në Shqipëri, Nicolier publikoi një tjetër …

Më shumë

Shekulli i Kadaresë: Kadare nderohet me dekoratën e “Flamurit Kombëtar”

“Pa nderim për kulturën dhe artet, nuk mund të ketë nderim për ne shkrimtaret”. Kështu deklaroi Ismail Kadare pasi u nderua nga Presidenti i Republikës Bujar Nishani me dekoratën e Flamurit Kombëtar. Dekorata dhe nderimi shkrimtarit iu bë gjatë konferencës shkencore “Shekulli i Kadaresë”, ku merrnin pjesë akademikë dhe personalitete …

Më shumë

Sot Shqipëria në Eurosong

Sot Shqipëria në Eurosong

Vemendja e shqiptarëve është mbërthyer sot në natën e dytë të Festivalit Europian të Këngës në Stokholm, ku këngëtarja e Eneda do të përfaqësojnë Shqipërinë. Kënga e saj “Përrallë” fituese e Festivalit të 54-ët të Këngës në RTSH ka bërë mjaftë fansa. “Unë e jetova e përjetova këngën time. Më …

Më shumë