KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 92)

Kulturë

Ajka e albanologëve për Kadarenë

ismail kadare, albanologet, neologjizma, pasurim gjuhe

Kadare i veneruar si gjeniu i letrave ka mbledhur sërish në Tiranë ajkën e albanologëve. Shumë studjues dhe përkthyes të veprës kadareane i janë përgjigjur ftesës së Universitetit të Tiranës ku vetë Kadare ka kryer studimet e para letrare. Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “STUDIA KADAREIANA, ALBANICA ET HUMANITATIS”, bashkoi në Tiranë …

Më shumë

Festivali i 55-të i Këngës në RTSH: Vazhdojnë provat, përzgjidhen prezantuesit

Pas dy netë prezantimi spektakolar të 24 këngëve të reja në Festivalin e 55-të të këngës në RTSH, të enjten në mbrëmje janë shpallur këngët finaliste. Për herë të parë përzgjedhja e finalistëve është bërë veç votimit të jurisë edhe nga votimi i publikut. Këngëtarët finalistë janë: 1. Lindita Halimi 2. Yll Limani 3. Flaka Krelani 4. Genc Salihu 5. Naim Bunjaku (Xuxi) 6. Lorela 7. Grupi Lynx 8. Rezarta Smaja 9. Agnesa Cavolli dhe Fabiola Agalliu 10. Edea Demaliaj 11. Franc Koruni 12. Dilan Reka 13. Orges Toce 14. Xhesika Polo Nata e tretë dhe finale sipas organizatorëve të Fest '55, do të rezervojë surpriza të këndshme për publikun shqiptar.

Vazhdojnë përgatitjet për Festivalin e 55-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, i cili do të mbahet në datat 21, 22 dhe 23 dhjetor në Pallatin e Kongreseve. Këngëtarët konkurrentë çdo ditë vijojnë provat me Orkestrën Simfonike të Radiotelevizionit Shqiptar. Si për çdo vit, festivali do të jetë live, ndaj …

Më shumë

“FALEMINDERIT PËR MUZIKËN” – tribut ndaj kompozitorëve të filmit shqip

Orkestra Simfonike e RTSH mbyll stinën koncertore

FALEMINDERIT PËR MUZIKËN nuk ka qënë thjesht një spektakël muzikor interpretuar nga orkestra Simfonike e RTSH por një moment reflektimi dhe falenderimi për dhjetëra kompozitorët shqiptare që filmit i kanë dhuruar gjuhën universale muzikën. Mirënjohje për ata që i kanë dhënë ngjyra dhe emocione ndër vite me kolonat zanore të …

Më shumë