KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 91)

Kulturë

Për herë të parë në Shqipëri vjen “Durrës International Opera Masterclass”

agim hushi, ardita bufaj, durres opera masterclass

Për herë të parë në Shqipëri po mbahet këtë fundjavë “Durrës International Opera Masterclass”. Tenori i mirënjohur Agim Hushi nën shoqërimin e pianistes Ardita Bufaj do të zhvilojnë koncertin gala mbrëmjen e se dieles në sallën e teatrit Aleksandër Mosiu të qytetit të Durrësit. Para kësaj ngjarje të rëndësishme kulturore …

Më shumë

Miratohet projekti për rikonstruksionin e plotë të Teatrit të Operës e Baletit

mirela kumbaro, rikonstruktimi tob, tkob, opera

Këshilli Kombëtar i Territorit miraton projektin e plotë të rikonstruksionit të Teatrit të Operës e Baletit. Kjo është njoftuar nga ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, e cila në faqen e zyrtare, njofton se “Pas muajve të gjatë pune të lodhshme dhe ekspertize të vështirë të 3 studiove shqiptare dhe europiane, …

Më shumë

Lonley Planet: Alpet shqiptare, befasia e “VIA DINARICA”-s

Lonley Planet zbulon një tjetër detaj të pathënë për Shqipërinë dhe Ballkanin. Në gjurmët e Rrugës Dinarike: një korridor kulturor përmes Ballkanit, është titulli i shkrimit të gazetarit, Alex Crever. I cili u propozon lexuesve të Lonley Planet një udhëtim të veçantë për gjithë turistët aventurierë. E njohur si Trajektorja e Bardhë, Rruga …

Më shumë

Durrës:Çelet ekspozita “Vajza dhe deti” e Enkelejda Jorgollarit

Pushimet, emigrantët i shfrytëzojnë për të prezantuar dhe një pjesë të punës së tyre. Edhe këtë vit piktorja Enkelejda Jorgollari, e cila prej 20 vitesh jeton e punon në Athinë, ka zgjedhur të risjellë lashtësinë e vendlindjes së saj Durrësit, përmes penelit. Çdo ekspozitë e Enkelejdës në galerinë “ Nikolet …

Më shumë