KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 90)

Kulturë

FEST ’55, sot në mbrëmje shpallen emrat e konkurentëve

Rikthehen të mëdhenjtë e muzikës, shpallen finalistët e Festivalit të 56-të të Këngës në RTSH

Organizatorët e Festivalit të 55-të të Këngës në Radio-Televizion, pritet të publikojnë sot në mbrëjme, në edicionin qëndror të lajmeve në RTSH, emrat e 24 artistëve që do të garojnë në festivalin më të vjetër të muzikës së lehtë shqiptare. Përzgjedhja e tyre është bërë mes shumë krijimesh që u ofruan …

Më shumë

Shkodër: Ekspozitë “Shkodra familja ime, biçikleta ime, historia ime”

Përtej Marubit, Shkodra ka edhe një traditë tjetër si rrallë qytet tjetër në Shqipëri, një jetë jetuar me biçikletën. E pikërisht 80 vitet e fundit të Shkodrës janë mbledhur në një album fotografik në ekspozitën “Shkodra familja ime, biçikleta ime, historia ime”. 24 fotografi bardh e zi të realizuara që …

Më shumë

SPASH i përsërit MK kërkesat për pensionet e artistëve

Trashëgimia kulturore, projektligji diskutohet në komisione parlamentare

Sindikata e Pavarur e Artistëve të Shqipërisë  duket se është e pakënaqur me draftin e projektligjit “Për pensionet e disa profesioneve të vështira të artistëve” të hartuar nga Ministria e Kulturës. Sindikata thotë se kërkesat e saj nuk kanë gjetur pasqyrim në këtë dokument. Ndërsa i drejton një letër ministrisë …

Më shumë

“Mos ma prek Valbonën”, koncert-protestë nga Eda Zari dhe Elina Duni

“Kur pushteti korrupton, poezia pastron” kështu deklaronte Presidenti i Shteteve të Bashkuara Kenedi vetëm 3 javë para se të vritej. Gati si një jehonë e kësaj thënie sot janë artistët ata që po ngrenë zërin dhe ngrenë pikëpyetje mbi vendimarrjet politike për dy çështje të nxehta: rrezikimi i luginës së …

Më shumë

Përfundon rikonstruksioni i Liceut Artistik “Jordan Misja”

Përfundon rikonstruksioni i Liceut Artistik "Jordan Misja"

  Pas disa muajsh punime intensive, ka përfunduar rikonstruksioni i ndërtesës së Liceut Artistik “Jordan Misja”, në Tiranë. Kryeministri Edi Rama, ish-nxënës i kësaj shkolle, i pranishëm në ceremoninë e inaugurimit, u shpreh se Liceu e ka detyrim të jetë qendër e ekselencës shqiptare. Rama tha se kjo është vetëm faza …

Më shumë

Është ndarë nga jeta “Artistja e Popullit”, Melpomeni Çobani

Është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare Artistja e Popullit, aktorja e Estradës së Tiranës, Melpomeni Çobani. Melpomeni Çobani është një ndër themelueset e para të Estradës së Tiranës në vitin 1952, e cila shënon gjatë karrierës së saj artistike një mori rolesh në teatër, estradë dhe film. Veprimtaria artistike …

Më shumë

Premierë e “Flautit Magjik” në TKOB

Premierë e "Flautit Magjik" në TKOB

“Mbretëresha e Natës” interpretuar nga Maria Callas, është një nga kulminacionet interpretative të operas “Flauti Magjik”. Por kur sheh një cilësi të përafërt produksioni dhe vokale në skenën shqiptare, nuk mundesh veç të ndjesh një përmbushje shpirtërore. Premiera e “Flautit Magjik” ishte konceptuar nga regjisori Nikolin Gurakuqi si një martesë …

Më shumë