KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 9)

Kulturë

Orkestra e RTSH sërish në koncert, me dirigjent francez, bariton italian e soprano shqiptare

Një javë pas koncertit të sukseshëm të orkestrës së RTSH me dirigjent dhe instrumentistë nga Londra,  anëtarët e saj janë sërish në prova. Këtë radhë për një tjetër koncert në Akademinë e Arteve. Për publikun shqiptar janë ftuar dirigjenti Federic Deloche, prej 8 vitesh drejtor i orkestrës filarmonike të Nisës …

Më shumë

ARTES nga Elsa Demo: “Tirana historike, ç’fat e pret?”, sot në RTSH

sot ora 18:50 në RTSH 1 HD

“Artes” një program kushtuar kulturës dhe arteve e nis sot komunikimin me publikun me një emision kushtuar arkitekturës dhe zhvillimit urban. “Tirana historike, ç’fat e pret?” propozon këndvështrimet e tre ekspertëve për të komentuar vendimin e fundit të qeverisë për shpalljen e zonës së re historike dhe zonën e mbrojtur …

Më shumë

Triumfon në Edicionin e 34-t të Festivalit të Filmit në Varshavë , filmi shqiptar “Delegacioni”, i regjisorit Bujar Alimani

Triumfon në Edicionin e 34-t të Festivalit të Filmit në Varshavë , filmi shqiptar “Delegacioni” i regjisorit Bujar Alimani. Filmi mori dy çmime: Warsaw Grand Prix – Çmimi i madh dhe më i rëndësishëm i Festivalit dhe “Prize of the Ecumenical Jury” një çmim që nderon cilësitë artistike të filmit, …

Më shumë

Violinisti Kadesha dhe Orkestra Simfonike e RTSH duartrokiten në Tiranë

Violinisti Kadesha dhe Orkestra Simfonike e RTSH duartrokiten në Tiranë

Violinisti i njohur shqiptar, Jonian Kadesha,  performoi  mbrëmjen e së premtes në Tiranë në sallën koncertale të Katedrales Ortodokse, në çelje të sezonit të ri artistik nga Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar.  I shoqëruar edhe nga dy miqtë e tij artistë, dirigjentin Jonathan Bloxham dhe violonçelisten Vashti Hunter, dhuruan …

Më shumë