KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 89)

Kulturë

Onufri 22: Triumfon Ilir Lluka

Onufri 22: Triumfon Ilir Lluka

Ilir Lluka me veprën e tij “Further inside” ka fituar çmimin e parë të edicionit të 22-të të konkursit ndërkombëtar “Onufri”. Një vepër që eksperimenton me muzikën, poezinë, vizualen të gjitha këto në traun e ekuilibrit të teknologjisë bashkëkohore. Juria e përfaqësuar nga Ermir Hoxha e cilëson këtë vepër si …

Më shumë

“Faleminderit për muzikën”, mbrëmje gala kushtuar muzikës së kinemasë shqiptare

faleminderit per muziken, rtsh, ndiq, live, 1 janar, 10 kompozitore

Për herë të parë, Radio Televizioni Shqiptar në bashkëpunim me orkestrën e RTSH, Arkivin Qëndror të Filmit dhe Qëndrën Kombëtare të Kinematografisë, po organizon një mbrëmje Gala, kushtuar një pjese thuajse të harruar të fondit të artë të muzikës shqiptare, siç është kolona zanore e filmit shqip. Qëllimi është jo …

Më shumë

Mbyllet me sukses edicioni i 55-të i Festivalit të Këngës në RTSH

Mbyllet me sukses edicioni i 55-të i Festivalit të Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar. Kupën e këtij edicioni jubilar e ngriti këngëtarja Lindita Halimi me këngën “Botë”, kompozim i Klodian Qafokut dhe tekst nga Gerald Xhari. Fitorja e çmimit të parë të Festivalit të Këngës i jep automatikisht të drejtën këngës …

Më shumë

Lindita Halimi fiton Fest ’55

Shqipëria sot në Eurosong me Lindita Halimi

Lindita Halimi me këngën “Botë” u shpall fituese e Festivalit të 55-të këngës në RTSH. Ajo mori unanimisht  votat e jurisë se specialistëve dhe publikut nëpërmjet Fejsbukut. E emocionuar ajo tha “Do të mundohem të mos ju zhgënjej”.  Pas këtij suksesi Lindita Halimi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Nata e …

Më shumë