KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 88)

Kulturë

Qilimat shqiptarë një thesar motivesh të lashta

Qilimat shqiptarë një thesar motivesh të lashta

Në kujtesën etnografike shqiptare fle apo është pluhurosur një gjuhë e fortë simbolikash të lashta që shkon përtej motivit kryesor të shkabës përjetësuar në flamur. Stilistja dhe kostumografja Anila Zajmi Katanolli jo vetëm i ka shpluhurosur, por ka sjellë një kërkim të mirëfilltë shkencor mbi motivet autentike të qilimave shqiptarë. …

Më shumë

Kosova – “Ngritja e një Shteti”

Në prezencë të një numri diplomatësh, profesorë universitetsh dhe studiuesish të rinj, u prezantua në Tiranë libri “Ngritja e një shteti”, me autor ministrin e jashtëm të Kosovë Enver Hoxhaj. Në fjalën hapse të këtij prezantimi kryediplomati shqiptar Ditmir Bushati vlerësoi kontributin shkencor dhe dilpomatik të Enver Hoxhajt, i cili …

Më shumë

Gazmend Leka, piktori që mund frikën me piktura, Ekspozita personale “Nature morte”

Në fillin e hollë mes jetës dhe vdekjes piktori bën akrobacira mbi këtë fill dhe zgjedh të shprehë ndjesinë e kapërcyellit ose së paku ta imagjinoje atë përmes linjave dhe ngjyrave. Këtë bën edhe piktori Gazmend Leka i cili në ekspozitën “Nature morte” subjektet e tij nuk janë çfarëdo por …

Më shumë

Çlirimi i Tiranës, Veliaj : “Historia kërkon sakrifica”

U përkujtua sot 72-vjetori i çlirimit të Tiranës. Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, kryebashkiaku Erion Veliaj, përfaqësues të tjerë të politikës dhe veteranë të luftës zhvilluan homazhe tek monumenti Ushtari i Panjohur në nder të dëshmorëve të rënë gjatë luftës. Në fjalën e tij përshëndetëse kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, …

Më shumë

Leka Bungo sjell “Rrokullisjen”, një film i ri për vitin e trazuar 1997

“Të vërtetat e mëdha shpesh nuk thuhen ndryshe përveçse satirës”. Regjisori dhe skenaristi Leka Bungo ka zgjedhur ti thotë këto përmes një filmi serial televiziv. Nën titullin “Rrokullisja” filmi që shpejt do të shfaqet së shpejti në ekranin e RTSH, Bungo rrëfen rrokullisjen e madhe, atë morale, shpirtërore dhe financiare të …

Më shumë

2016 – viti i Kadaresë

ismail kadare, 2016, panairi i librit, studiues, viti i kadarese,

Një panel i veçantë, me pedagogë të Fakultetit të Histori-Filologjisë në Tiranë, studiues dhe kritikë letrarë i është kushtuar në Panairin e Librit, shkrimtarit të madh Ismail Kadare. “Primisimus Inter Pares”, “I pari mes te barabartëve”, ka qënë auditoriumi që përmes referatesh të ndryshme është trajtuar rrënjësisht vepra e Kadaresë, …

Më shumë

TIFF shpall fituesit

Filmi gjerman “Hear the silence” nga regjisori Ed Erenberg mori trofeun më të rëndësishëm nga Tirana Film Festival si filmi më i mirë artistik. Juria e përbërë nga Darko Basheski Visar Morina dhe Mehdi Abdollahzadeh vlerësoi filmin për arritjen e mrekullueshme në vizatimin në kohë reale të efektit traumatik që …

Më shumë