KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 81)

Kulturë

Bota e Akuarelit në Tiranë

Mjeshtrat e botës së Akuarelit kanë mbërritur në Tiranë për Bienalen e dytë ndërkombëtare që zhvillohet në kryeqytetin shqiptar. Ekspozimi i më shumë se 200 artistëve dhe prania fizike e mjeshtrave nga Kina, India, Turqia e shumë vende të tjera do të krijojnë një atmosfere feste. Ndërsa hapja ceremoniale bëhet …

Më shumë

Remzije Sherifi një ndër 10 gratë më të shquara të Skocisë

Një shqiptare nga Kosova është përfshirë në dhjetë gratë me të shquara të Skocisë për vitin 2017. Quhet Remzije Sherifi. Vlerësimi për të është bërë si aktiviste në politikë, por Remzie është edhe gazetare, shkrimtare producente, dhe lidere komuniteti. “Jeta e Remzije Sherifit është një frymëzim”, komenton shkencëtarja britanike, Sarah …

Më shumë

Orkestra Simfonike vjen me një koncert i dirizhuar nga bullgari Svilen Simenov

svilen simenov, Orkestra Simfonike, vjen me një koncert, i dirizhuar, nga bullgari, Svilen Simenov

Orkestra Simofnike do të vijojë stinën koncertore mbrëmjen e së premtes në Universitetin e Arteve me një koncert që do të dirizhohet nga bullgari, Svilen Simeonov. Programi permban dy vepra kompozitorësh të huaj dhe një shqiptare. Ylli Ramzoti është kompozitori i zgjedhur për këtë koncert dhe konkretisht vepra e tij …

Më shumë

Një kolanë prej pesë vëllimesh për gjuhëtarin Androkli Kostallarin

Një kolanë prej pesë vëllimesh për gjuhëtarin Androkli Kostallarin

Të paktën 7 vjet kërkime dhe studime i janë dashur profesor Kujtim Kapllanit të realizonte kolanën prej pesë vellimesh “Androkli Kostallari, figurë e shquar e gjuhësisë shqiptare”. Në katër vëllimet e para, botim i Akademisë Shqiptare të Shkencave, trajtohet puna shkencore e profesor Kostallarit mbi gjuhën letrare kombëtare, leksikun dhe …

Më shumë