KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 79)

Kulturë

Ermonela josh skenën dhe median në Australi

ermonela jaho, australi, soprano, fame boterore, muzike, kulture, art, opera, traviata

Ermonela Jaho, ka kaluar me sukses provën gjenerale në Traviatën që pritet të jetë suksesi i radhës në Operan e Sidneyt. Televizioni australian “7 neës” transmetoi një shërbim televiziv dedikuar sopranos shqiptare me fjalët: Sopranoja e njohur ndërkombëtarisht Ermonela Jaho përfundoi me sukses provën gjenerale për debutin e saj në …

Më shumë

Art pamor ndër duar

Art pamor ndër duar

Historia e artit shqiptar mund të qëndrojë e ekspozuar në muret e Galerisë Kombëtare, por jo gjithnjë mund ta mbash në duar apo para syve. Pikërisht për këtë qëllim dhe lënien pas të një dokumentimi cilësor ka lindur ideimi dhe realizimi i katalogut që përmbledh veprat më përfaqësuese të fondit …

Më shumë

Shqipëria në Eurosong, e shtata në gjysëmfinalen e parë

Me logon “Celebrate diversity” (Festojmë ndryshimin), Festivali Europian i Këngës ka përcaktuar tashmë edhe renditjen e shteteve pjesëmarrëse për në dy gjysmëfinalet e edicionit të ketij viti, i cili do të mbahet në Kiev të Ukrainës. Nga shorteu i hedhur paraditen e kësaj të marte nga organizatorët e festivalit, Shqipëria …

Më shumë

Galeria e Arteve çel pavionin me vepra të artistëve Shqiptarë

galeria-e-arteve

Ndërsa në sallen e ekspozitave prej ditësh qëndron e hapur ekspozita me kryevepra Italiane e njëmijë e nëntëqindës, në krah të saj, në Galerinë Kombëtare të Arteve, është çelur pavioni me vepra të artistëve Shqiptarë, ish-studentë të Akademive Italiane të Artit. Sipas studiueses Esmeralda Dalipi, pavioni përmban rreth 30 piktura dhe …

Më shumë