KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 78)

Kulturë

Kosovë, Kadare nderohet me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Kosovë, Kadare nderohet me Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Shkrimtari Ismail Kadare është nderuar sot në Prishtinë me Çmimin Ndërkombëtar, “Letërsia Shqipe” nga Ministria e Kulturës së Kosovës. Ceremonia e veçantë është zhvilluar në mjediset e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani”. Në motivacionin e këtij çmimi theksohet kontributi i jashtëzakonshëm i Kadaresë në letrat shqipe, duke e lartësuar atë në …

Më shumë

Shuhet Françesk Radi

Shuhet Françesk Radi

Këngëtari dhe kompozitori i njohur Francesk Radi humbet betejën me sëmundjen. Ai u shua të hënën pas një hemoragjie cerebrale që pësoi në agimin e datës 27 mars. Që në momentet e para Radi ju nënshtrua një kujdesi intensiv, por shpresat për mbijetese u fikën dalëngadalë. I diplomuar në akademinë …

Më shumë