KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë (Faqe 62)

Kulturë

Përurohet në Tiranë botimit në shqip i librit “Qeverisja e Kinës” i Presidentit Xi Jinping

Përurohet në Tiranë botimit në shqip i librit “Qeverisja e Kinës” i Presidentit Xi Jinping

68-vjetori i themelimit të Republikës Popullore të Kinës si dhe promovimi i botimit në shqip të librit të Presidentit Xi Jinping, “Qeverisja e Kinës” është kremtuar njëkohshëm në Tirane. Në një pritje ku merrnin pjesë Presidenti i Republikes, Ministra, ambasadorë, diplomatë dhe gazetarë, ambasada kineze në Tiranë promovoi në një …

Më shumë

Krujë, shtohet numri i nxënësve nga Kosova që vizitojnë qytetin historik

Krujë, shtohet numri i nxënësve nga Kosova që vizitojnë qytetin historik

Qyteti i Krujës për vetë historinë që trashëgon, është një ndër qytetet më të vizituara në Shqipëri nga turistët vendas dhe të huaj. Por nga fillimi i shtatorit bie në sy prania në qytet e qindra nxënësve nga Kosova. Objektet kryesore të vizitave janë Muzeu Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, Muzeu …

Më shumë

Kumbaro inspekton vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro inspektoi vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë dhe zonën muzeale që e rrethon atë, ndërsa qeveria përgatit vitin e heroit kombëtar. Restaurimi i vendvarrimit të Skënderbeut, shpallja e 2 marsit festë kombëtare dhe vendosja e shtatores së Skënderbeut pranë zonës muzeale janë kërkesa që i janë …

Më shumë

Inva Mula&TOB rikthejnë në skenë “Peshkatarët e perlave”

Opera “Peshkatari i perlave” nga kompozitori francez Georges Bizet me regji nga Inva Mula çel sezonin artistik të teatrit të Operas dhe baletit. Një opera elegante ku ngërthehen gjithë elementet vokalë, skenografi, kostume, kori, orkestër dhe koreografi në një amalgamë që përpiqet të sjellë atmosferën idilike të ishujve ku peshkohen …

Më shumë